Anasayfa Ekonomi Trüf Üretimini Arttırmak İçin Yeni Atılımlar Yapılıyor

Trüf Üretimini Arttırmak İçin Yeni Atılımlar Yapılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ‘’Siyah Elmas’’ olarak da adlandırılan trüf mantarı potansiyelini arttırarak ekonomiye kazandırılması amaçlı çalışmalar yapıyor. Gıdadan kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılan ve oldukça yüksek bir fiyattan satışa sunulan trüf mantarı üretimi artık daha fazla gerçekleştirilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2016 yılı Kasım ayı verililerine göre 1370 dekarı bulan trüf mantarı ormanı için, 2019 yılına kadar 2450 dekar daha oluşturulmasını hedefliyor. Piyasada Siyah Elmas olarak da bilinen trüf mantarının kalite ve türüne göre kilogram fiyatı 100 avro ile 2000 avro arasında değişiklik gösteriyor. Mantarının üretimin çoğaltılması ile ekonomik anlamda da canlılık olacağının atını çizen bakanlık yetkilileri, köylülerin kalkındırılması için 2019 yılına kadar 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kurmayı planlıyor. 2016 yılında orman ürünleri geliri 2,7 milyar liraya ulaşmıştı, bakanlık 2019 yılına kadar 2,97 milyar lirayı hedefliyor.

Trüf Mantarı

Trüf mantarı, meşelik alanlarda ve meşe ağaçlarının altında 5 ila 20 cm toprak derinliğinde yetişen bir mantar türü. Mantar dünyanın pek çok yerinde yetişiyor. Siyah Elmas olarak da bilinen trüf mantarı, İtalyan mutfağının en önemli lezzetlerinden biri. Yetiştirilmesi oldukça zor olan mantar türünün görüntüsü taşı andırıyor ve sert bir yapısı var. Türkiye’de Güneydoğu Anadolu dışında Trakya ve Kuzey Anadolu’da da yetişen mantar halk arasında ‘’domalan mantarı’’ ya da ‘’keme’’ olarak da bilinir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

14 + two =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,579BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,218TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,553TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler