Advert Advert Advert

Vergi Ödemelerinde Kredi Kartı Kullananlara İndirim

Vergi Ödemelerinde Kredi Kartı Kullananlara İndirim
Vergi Ödemelerinde Kredi Kartı Kullananlara İndirim -

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar sonrasında vergi ödemlerini kredi kartı ya da elektronik bankacılık sistemi ile gerçekleştirenlere %0,25 oranında indirim yapılması planlanıyor. Bu düzenleme ile birlikte 300’den fazla vergi kalemi kredi kartı ile tahsil edilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaya göre, vergi dairelerinin tahsilatını yaptığı 300’ün üzerindeki gelir türünün tahsilatı kredi kartı ile yapılabilecek. Yapılan bu yenilik ile hem kayıt dışı ile etkin mücadele sağlanmış olacak hem de sahte para işlem yapılarak devletin zarar uğratılması ve rüşvetin önüne geçilecek.

Kredi Kartı ve Elektronik Bankacılık’a İndirim Uygulanabilir

Ülkemizde Maliye Bakanlığı’nın milyonlarca mükelleften milyarlarca alacağı bulunuyor. Kredi kartı ile tahsilat yapılması ile alacağın tahsilatını bankalar yapacak ve devlet tahsilat için muhatap olarak bankalar ile işlemleri halletmiş olacak. Gelir İdaresi Başkanlığı kaynakları yaptıkları açıklamada, ‘’ Yapılan bu yeni düzenleme ile bütün işlemlerin sistem aracılığı ile yapılması planlanıyor.  Ödemelerini elektronik ortamdan yapanlar ile ilgili indirimler yapılabilir. Bu konu ile ilgili bazı öneriler var. Vergi ödemelerini nakit para yerine kredi kartı ile ya da elektronik bankacılık ile gerçekleştirenlere %0,25 gibi oranlarda indirimler yapılması gündemde, konu henüz netleşmedi. Ancak çalışmalar bu yönde devam ediyor’’ dedi.

Tüm Ödemelerin Banka Üzerinden Yapılması Amaçlanıyor

Şu an ki yasal düzenleme ile trafik para cezaları, gayri menkul sermaye iradından gelen gelir vergisi, MTV gibi 6111 ve 6552 sayılı Kanun kapsamındaki ödemeler kredi arktı ile gerçekleştirilebiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı yürüttüğü bu çalışma ile vergi borcu olan mükelleflerden tahsilatın daha kolay yapılmasını amaçlarken, nakit paradan kaynaklanan sahtekarlığın da önüne geçmeyi planlıyor. Bankalar aracılığı ile yapılan ödemeler daha güvenli bir ortamda gerçekleşmiş olacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı Kredi kartı ile tahsilat Ödemlerini elektronik ortamdan yapanlar ile ilgili indirimler yapılabilir. %0 25 gibi oranlarda indirimler 300’ün üzerindeki gelir türünün tahsilatı kredi kartı ile yapılabile
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!