Elektronik Alıverişe Dikkat

0

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerden çok şikâyet aldıklarını belirtirken, internetten sipariş edilen ürünler hakkında uyarıda bulundu.

Küçük, en çok şikâyetin tanıtımı yapılan ürünler yerine satın alınan ürünün farklı olmasından kaynaklandığını belirtti.

En Çok Şikâyet Satın Alınan Ürünün Farklı Çıkması

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’ Tüketiciler genellikle tanıtımı yapılan ürün ile satın aldıkları ellerine geçen ürünün farklı olması yüzünden şikâyette bulunuyorlar. Bir diğer şikâyet konusunda tüketicinin eline geçen üründen sonra itiraz için satıcıya ulaşamaması oluyor. Tüketicilerimizin bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Her tüketicinin yasal olarak kendilerine gönderilen üründen 14 güne kadar cayma hakkı var. Ancak tüketici cayma hakkını kullanmak istediğinde karşısında bir muhatap bulamıyor. En çok şikâyet aldığımız konulardan biri de bu. Tüketicilerimizi bu konuda uyarmak istiyorum, özellikle sosyal medya üzerinden satış yapanlardan uzak durun, yanlış tercihlerle yeni yıla mutsuz girmeyin’’ dedi.

Güvenilir Sitelerden Alışveriş Yapın

Tüketicilerin kendilerine şikâyette bulunduğunu ancak ellerinde herhangi bir fatura ya da belge olmadığı için itiraz etme haklarını kullanamadıklarının altını çizen Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük konu hakkında tüketicilere bazı uyarılarda bulundu.

Küçük, ‘’ Tüketicilere ilk tavsiyem bildikleri ve güvendikleri sitelerden alışveriş yapmaları yönünde olacak. Yaptığınız alışveriş sonucunda elinizde muhakkak fatura ve belge bulusun. Sosyal medya üzerinden aldığınız ürünlerde fatura talep edemiyorsunuz ve bu yüzden mağdur oluyorsunuz. Bunu yerine bilinen sitelerden alışveriş yapın. Uygun alışveriş yapayım derken kötü emelli kişilerin kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmesine, hesap numaralarınız üzerinden işlem yapmasına sebep olabilirsiniz. Tüketici önce kendisini korumaya almalı ve mağdur olmamak için çaba sarf etmelidir. Bu yüzden sosyal medya üzerinden satış yapanları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikâyet etsinler. Herkes vatandaşlık vazifesini yerine getirir ve birbirini uyarırsa bunun önüne geçilebilir’’ dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın