Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Cibuti ile STA Sürecini Başlattık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Cibuti – Türkiye İş formunda yaptığı açıklamada, Cibuti ile STA sürecinin başlatıldığının bilgisini verirken, ‘’ Afrika gelecek 10 yılda dünyada çok önemli bir konuma gelecek’’ dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Cibuti – Türkiye İş formunda önemli açıklamalarda bulundu. Zeybekçi, ‘’ Cibuti’nin geleceğe dair yaptığı planlarda yanındayız. Türkiye olarak ülkenin 2030 hayallerini sonuna kadar destekliyoruz’’ dedi.

Afrika Dünya İçin Çok Önemli

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Cibuti – Türkiye İş formunda yaptığı açıklamalarda, ülkenin coğrafi konumunun üzerinde durarak Afrika’nın gelecek için çok önemli olduğunun altını çizdi. Zeybekçi, ‘’ Cibuti’nin coğrafi konumu çok önemli, biz Türkiye olarak her zaman bu ülkenin yanındayız. Bu ülkede ilkleri yaşayan kesim olmak istiyoruz. Afrika gelecek 10 yılda dünya ekonomik büyümesinde büyük rol oynayacak hatta bu büyümenin motoru olacak. Biz Afrika’ya inanıyoruz ve ‘’kazan – kazan’’ stratejisi ile yaklaşıyoruz’’ dedi.

STA Sürecini Başlattık

Ekonomi Bakanı Zeybekçi konuşmasının devamında, ‘’ Türkiye – Cibuti ilişkileri bizim için çok önemli. İş dünyası temsilcilerimizin aktif bir şekilde Cibuti’de yer almasını istiyoruz. Temsilcilerimiz köklü bir şekilde Cibuti’de yer alması için Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın çerçeve anlaşmasını imzaladık. Yani STA’nın çerçeve anlaşması tamam, bundan sonraki bir ay içerisinde görüşmelerin başlaması kararlaştırıldı. Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması da iki ülkedeki iş adamları için oldukça önemli bir konu. Bu anlaşmanın da bir an önce bitirilmesi gerekiyor. En kısa sürede bu anlaşmayı da gerçekleştireceğiz’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.