Doğum ve Askerlik Borçlanmasında İndirim İçin Son 2 Gün

Erken emeklilik için askerlik ve doğum borçlanması yapacak olanlar 2 gün içinde başvuruda bulunursa doğumda 3 bin askerlikte 725 lira kara geçebilir.

Pek çok emekli olmayı isteyen kişi için önemli bir konu olan erken emekli olmayı sağlayan doğum ve askerlik borçlanmasında daha az ödeme yapmak mümkün. Bu fırsattan yaralanmak için son fırsatınız.

Fırsattan Yararlanmak İçin Son 2 Gün

Erken emekli olmak için doğum ve askerlik borçlanması yaptırmak isteyenler için son 2 günü değerlendirenler kazanacak. Bugün itibari ile asgari ücret netlik kazandı. Asgari ücret sadece işçiye verilen maaşı belirlemekle kalmıyor aynı zamanda birçok ödemenin de ana parametresini oluşturuyor.

Erken emekli olmak isteyen erkekler askerlik sürelerini borçlanarak (satın alarak) 2 yıl daha önce emekli olabiliyorlar. Kadınlar ise sigorta başlangıcından sonra yaptıkları 3 doğumla ilgili 6 yıl daha erken emekli olma hakkını kazanabiliyorlar. Erken emekli olmak için yapılan doğum ve askerlik borçlanması hesaplaması brüt asgari ücret ile bunun 6,5 katı arasında bir rakam alınıyor. 2017 yılından itibaren ise bu oran 7,5 olarak alınacak.

Ödemeler Bir Sonraki Ay

Bu avantajı kullanmak için önünüzde son 2 gün var. Bugün ve yarın müracaat edip borçlanacağınızı beyan ederseniz hesaplamalar 2016 yılı asgari ücreti baz alınarak yapılacak. Ancak ocak ayı içerisinde başvurduğunuz zaman arada büyük farklılıklar oluşacak. Yeni asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamaya göre doğum borçlanmasında en az 2.903 lira askerlik borçlanmasında da en az 725 lira kara geçebilirsiniz.

Eğer erken emeklilik başvurusu için bu iki alternatiften birini değerlendirecekseniz, bugün ya da yarın başvuruda bulunmanız sizi kara geçirecek. Ödemelerinizi zaten bir ay sonra gerçekleştireceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.