Ana Sayfa Ekonomi Yılbaşında Kuruyemiş Tüketimi Tavan Yapıyor!

Yılbaşında Kuruyemiş Tüketimi Tavan Yapıyor!

-

Yeni yıla 2 gün kaldı. Her yıl vatandaşlar tarafından çeşitli etkinlikler kutlanan yılbaşını evde geçirenler yoğun miktarda kuruyemiş tüketiyor. Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaş sadece yılbaşında 350 milyon Lira değerinde kuruyemiş tüketiyor.

Kuruyemiş sektörünün Türkiye’de sadece iç tüketim kaynaklı yıllık 9 milyar Türk Lirası meblağında cirosu bulunduğunu belirten Başkan Hüsamettin Karaman; bu cironun 1 milyar Türk Lirası’nın sadece Aralık ayında gerçekleştirildiğini belirtti.

Yılbaşı Etkisi Pazarın Yüzde 4’ü!

İç pazarda tüketilen toplam kuruyemiş miktarının yüzde 4’ünün sadece yılbaşı kaynaklı olduğunu belirten Başkan Karaman; yılbaşının yıllık kuruyemiş cirosuna etkisinin yüzde 4 civarında olduğunu kaydetti. Halkın tükettiği kuruyemiş miktarının pazardaki karşılığının sadece yıl başı özelinde 350 milyon Türk Lirası düzeyinde olduğunu söyleyen Başkan Karaman, bu dönemdeki fiyat artışlarının ise genelde ithal ürünlerde gerçekleştiğini ve yerel ürünlerde zam yapmadıklarını belirtti.

Özellikle son dönemde leblebide meydana gelen fiyat artışlarının yüzde 100’e yaklaşmasının sebebinin üretim azlığı olduğunu belirten Karaman; zamlanmanın kar bazlı değil, arz eksikliğinden kaynaklandığını vurguladı.

Ülkemizde tıpkı leblebide olduğu gibi nohut fiyatlarında da yüzde 100’e yakın artış olduğunu söyleyen Başkan Karaman; bu artışta da ürün arzının eksik olmasının en büyük pay sahibi olduğunu belirtti. Fındıkta ise tam tersine üretimdeki fazlalığın piyasaya yansıması neticesinde ucuzlama olduğunun altını çizen Karaman; fındık fiyatlarında yüzde 25 düşüş olduğunu kaydetti

Son aylarda aşırı değerlenen döviz kuru nedeniyle ithal ürünlerin fiyatlarında artış olduğunu söyleyen Başkan Karaman; badem, ceviz ve kaju gibi ithal ağırlıklı ürünlerde fiyatlarda zamlanma gerçekleştiğini vurguladı. Bu zammın kendileriyle alakası olmadığını söyleyen Karaman dolar kurunun düşmesi durumunda fiyatların da ineceğinin altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,705BeğenenlerBeğen
11,323TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,440TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler