Ekonomi Paketinden 600 Bin Kişiye İstihdam Çıktı

0

Başbakan Binali Yıldırım EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) tarafından hazırlanan ekonomi paketini açıkladı. Paketin içerisinde asgari ücretten, işsiz gençlere, iş dünyasına kadar pek çok alanı ilgilendiren kapsamlı bilgiler yer alıyor.

Ekonomi paketindeki planlara göre 600 bin kişiye istihdam sağlanacak. İş verenlere sigorta prim ödemesinde kolaylık sağlanarak Ocak -Mart 2017 dönemine ait sigorta prim ödemeleri 9 ay ertelenecek. Yıldırım konuşmasında şöyle dedi:

Yatırım Teşvikinde Seferberlik Var

2017 yılı özel sektörde atılımların yapılabilmesi için teşvik yılı olacak. İmalat sanayisine yatırım teşvik kapsamındaki projelere artı destek verilecek. 2017 yılında yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için katkı oranı yüzde 15 arttırılacak. Kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak. Yani hiç vergi vermek zorunda kalmayacaklar. Teşvikin tüm kazancının diğer kazançlara uygulanma imkânı sağlanmış olacak eğer gerekirse aynı yıl tüm kazançlarından indirecek.

2017’de SSK Primleri Erteleniyor

2017 Ekonomi Paketi’nin diğer maddelerinden biri de istihdamı arttırmak ve korumak için yapılan SSK prim ertelemeleri. 2017’nin Ocak – Şubat -Mart ayına ait 3 aylık sigorta primleri 9 ay sonraya erteleniyor. İş veren 3 ay ödeme yapmayacak sonrasında ise faizsiz ödeme yapacak. Bu SSK prim erteleme ile işverene, ‘’ Maaş beklemez işçiyi mağdur etme, devlete borcunu 9 ay sonra ödersin diyoruz’’ dedi.

İstihdam 600 Bin

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasının devamında, ‘’ Özel sektör firmalarının maliyetlerini düşürmek için 2 farklı tedbir aldık, işsizlikte hafif bir kıpırdama var. İşbaşı eğitim ve girişimcilik eğitim programı ile mesleki eğitim kursları daha güçlü hale geliyor. 2017’de 500 bin vatandaşın İŞKUR’un aktif iş gücü programlarından faydalanmasını bekliyoruz. Bununla birlikte 100 bin kişi için de toplum yararına çalıştırmaya devam edecek. Böylelikle 2017’de 600 bin kişiye istihdam alanı oluşturuyoruz’’ dedi

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version