Ekonomi Taksimetre Cep Yakacak: Kısa Mesafeye Dev Zam!

Taksimetre Cep Yakacak: Kısa Mesafeye Dev Zam!

Son Güncelleme:

Son günlerin tartışma konularından olan piyasa taksileri ve piyasa taksisi sektörüne dahil olmaya çalışan yabancı uygulamalar konusu kapanacağa benzemiyor. Yolcular zaten pahalılıktan şikayet edip Uber gibi uygulamalara yönelirken, taksi ücretlerine zam yapıldı.

1 Ocak 2017’den itibaren geçerli olmak üzere taksilerde en kısa mesafe için ödenecek ücret 8 lira 75 kuruş seviyesine yükseltildi. “En kısa mesafe” kapsamına maksimum 2,5 kilometrelik yol dahil ediliyor. Yapılan zam oranı yaklaşık yüzde 160. Evet yanlış okumadınız; en kısa mesafe için bu yıl alınan 3 lira 45 kuruşluk bedel, 8 lira 75 kuruş düzeyine çıkarıldı. Bu da zam oranının yüzde 160 olması anlamına geliyor.

Taksiciler Memnun: Bu Zam Değil!

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından dün alınan karardan taksici esnafı memnun. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı yaptığı açıklamada taksicilerin giderlerinin her geçen gün arttığını bu nedenle alınan kararın doğru olduğunu savundu ve karardan memnuniyetlerini dile getirdi. Başkan Yahya Uğur bu kararın zam anlamına gelmediğini ve sadece kısa mesafe için taksicilerin koruma altına alındığını belirtti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur uzun mesafelerde ücrette bir değişiklik olmadığını, zira kilometre başına birim fiyatın sabit kaldığını vurguladı. Buna rağmen vatandaş karara tepkili. Uzmanlarsa yeni kararın, insanların diğer uygulamalara yönlenmesinin önünü açabileceğine vurgu yapıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden il emniyet müdürlüklerine talimat gönderilerek Uber ve benzeri uygulamalar dahilinde yolcu taşıyan araçlara korsan taksi cezası kesilmesi bildirilmişti.

Yasal taksilerin kısa mesafe ücretlerinin bu denli artırılmasının Uber gibi uygulamalara yarayacağı görüşü dile getiriliyor. Dünyada taksi ücretlerinin en pahalı olduğu ve taksileriyle dünya çapında ünlü olan Londra’da kısa mesafe taksi ücreti hali hazırda 11 lira.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler