TÜBİS Yenilendi

0

Tüketicilerin şikayetlerinin daha hızlı çözülebilmesi için hayata geçirilen Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) yapılan güncelleme ile yenilendi. Yapılan güncellemeden sonra Tüketici hakem heyetine elektronik, mobil ya da ıslak imza zorunluluğu olmadan e- Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapabilecek.

Uygulamanın yenilenmiş hali uyarından itibaren kullanıma açılacak.

Islak İmza Zorunluluğu Yok

TÜBİS uygulamasına halen e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapılabiliyor. Ancak bu işlem yapılırken elektronik, mobil ya da ıslak imza zorunluluğu var. Islak imzası 15 gün içerisinde ilgili heyete iletilmeyen başvurular işleme alınamıyordu. Yarından itibaren uygulamaya geçecek yeni sistem ile tüketici hakem heyetlerine e- Devlet Kapısı üzerinden yapılan elektronik ve mobil başvurularda ıslak imza zorunluluğu olmayacak.

Zaman ve Paradan Tasarruf

Sistemde yapılan bu güncelleme ile fiziki evrak sayısı azaltılmış olacak. Böylelikle tüketiciler ev kapısına yönlendirilmesi amaçlanıyor. Islak imza zorunluluğunun kalkması ile tüketici hakem heyetleri başvuruları daha kısa sürede işleme alabilecekler.

Tüketiciler başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra, TÜBİS üzerinden başvurularının hangi aşamada olduğunu kontrol edebilecekler. Yapılan güncellemeden sonra avukatlar da müvekkilleri adına TÜBİS üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile entegre olan sistem sayesinde, tüketici şikayetlerine ilişkin kararlar elektronik ortamda muhatabına iletilecek. Böylelikle tebligat aşaması hem daha hızlı geçilmiş olacak hem de paradan tasarruf edilmiş olacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın