Avrasya Tüneli’nin 10 Günlük Geliri Şehit ve Gazilere

0

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan TCDD Kule Restoran’da gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ‘’ Avrasya Tüneli’nden günlük ortalama olarak 24 bin araç geçiyor. Söz verdiğimiz gibi buradan elde edilen yaklaşık 3,5 milyon liralık gelir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şehit ve gazi aileleri için organize edilen kampanyasına aktarılacak’’ dedi.

Yap İşlet Devret

Arslan sözlerinin devamında Osman Gazi Köprüsü’ndeki geçiş ücretlerinde yapılan indirimin maliyeti hakkında da açıklama yaptı. Arslan, ‘’ Bu gibi Yap – İşlet – Devret (YİD) modeli ile kamu ve özel sektörün elele vermesi ile yapılan projelerde riskler paylaşılır. Eğer projeler YİD kapsamında değilse, öz kaynaklarla gerçekleştirilir ve kaynak bulunması da zor olur’’ dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan garantilerin bu amaç ile verildiğinin altını çizerken, ‘’ Garantiye kadar olan kısmın sorumluluğunu biz alıyoruz. Devlet olarak bizim sorumluluğumuzda bulunuyor. Ancak bu saatten sonra yükleniciye fiyat düşür diyemeyiz. Şu an orada bir kaybımız yok, fiyatı düşürdük ve sürüm artacak. Bu fiyat düşüşü köprünün araçlar tarafından kullanılmasını arttıracak ve haliyle gelir de artmış olacak. Bunun karşılığında da insanlarımız 90 km fazladan gitmek zorunda kalmayacak ve yakıt tasarrufu yapacaklar’’ dedi.

Avrasya Tüneli’nin Geliri

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Avrasya Tüneli’nin günlük ortalama olarak 24 bin aracın geçiş güzergahı olduğunu söylerken, 21 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasındaki elde edilen gelirin daha önce belirtildiği gibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şehit ve gazi aileleri için organize edilen kampanyasına aktarılacağının altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın