Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur?
K

Kredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur? Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kredi Notuna Etkisi! Detaylar İçin...

-

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı alışverişlerde sıkça kullanılan ödeme seçenekleri arsında yer alıyor. İstatistiki verilere göre Türkiye’de 57,7 milyon kredi kartı kullanılıyor. Bu kredi kartının yaygın olarak kullanıldığı anlamına geliyor. Kredi kartı kullananların da bildiği gibi kredi kartı borç ödemesi asgari ödeme ve net borç ödeme seçeneklerinden bir seçilerek ödenebiliyor.

Asgari ödeme tutarı kredi kartı sahibinin kredi kartı borcu içerisinde ödeyebileceği minimum borç tutarıdır ve zorunlu borç tutarıdır. Eğer asgari tutar altında kredi borcu ödenirse kredi borcuna gecikme faizi uygulanır ve sistemde borç ödenmedi gözükür. Dolayısıyla asgari ödeme tutarı net borcun ödenmemesi halinde zorunludur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı bankaların kişilere sunduğu imtiyaz değildir. Kredi kartı borcu asgari tutar üzerinden ödenmesi halinde kredi kartı kalan borcuna faiz işler ve kart sahibinin kredi notu düşebilir.

Kredi Notuna Etkisi!

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi halinde sistem kredi kartı borcunu ödenmedi olarak kaydetmez. Haliyle kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi kredi notunu fazla etkilemez. Fakat kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi kişinin borç yükünü arttıracağı için kredi kullanımı halinde sıkıntı olabilir.

Kredi Kartı Borcunu Asgari Ödeme Tutarı Üzerinden Yatırılması Halinde Uygulanan Faiz:

Asgari ödeme bankaların sunduğu imtiyazlardan değildir ve asgari ödeme yapılması halinde bankalar faiz uygular. Kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden yatırılması halinde uygulanan faiz türü akdi faizdir. Akdi Faiz TCMB tarafından belirlenen yasal bir faizdir ve piyasada uygulanan en yüksek faiz oranıdır. Asgari ödeme durumunda bankalar aylık %2,65 akdi faiz uygular.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol