Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Asgari Tutar Üzerinden Yatırılırsa Ne Olur? Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Kredi Notuna Etkisi! Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi Kartı alışverişlerde sıkça kullanılan ödeme seçenekleri arsında yer alıyor. İstatistiki verilere göre Türkiye’de 57,7 milyon kredi kartı kullanılıyor. Bu kredi kartının yaygın olarak kullanıldığı anlamına geliyor. Kredi kartı kullananların da bildiği gibi kredi kartı borç ödemesi asgari ödeme ve net borç ödeme seçeneklerinden bir seçilerek ödenebiliyor.

Asgari ödeme tutarı kredi kartı sahibinin kredi kartı borcu içerisinde ödeyebileceği minimum borç tutarıdır ve zorunlu borç tutarıdır. Eğer asgari tutar altında kredi borcu ödenirse kredi borcuna gecikme faizi uygulanır ve sistemde borç ödenmedi gözükür. Dolayısıyla asgari ödeme tutarı net borcun ödenmemesi halinde zorunludur.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı bankaların kişilere sunduğu imtiyaz değildir. Kredi kartı borcu asgari tutar üzerinden ödenmesi halinde kredi kartı kalan borcuna faiz işler ve kart sahibinin kredi notu düşebilir.

Kredi Notuna Etkisi!

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi halinde sistem kredi kartı borcunu ödenmedi olarak kaydetmez. Haliyle kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi kredi notunu fazla etkilemez. Fakat kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi kişinin borç yükünü arttıracağı için kredi kullanımı halinde sıkıntı olabilir.

Kredi Kartı Borcunu Asgari Ödeme Tutarı Üzerinden Yatırılması Halinde Uygulanan Faiz:

Asgari ödeme bankaların sunduğu imtiyazlardan değildir ve asgari ödeme yapılması halinde bankalar faiz uygular. Kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden yatırılması halinde uygulanan faiz türü akdi faizdir. Akdi Faiz TCMB tarafından belirlenen yasal bir faizdir ve piyasada uygulanan en yüksek faiz oranıdır. Asgari ödeme durumunda bankalar aylık %2,65 akdi faiz uygular.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.