Banknotta Yeni İmza

0

Yaklaşık olarak 8 ay önce Erdem Başçı’nın yerine atanan Murat Çetinkaya ile yeni bir dönem başlıyor. 2017 yılında tedavüle girecek yeni banknotlara Murat Çetinkaya imza atacak

Banknottaki İmza Değişiyor

Murat Çetinkaya yaklaşık olarak 8 ay önce Erdem Başçı’nın yerine atanmıştı. Merkez Bankası’nda yaşanan bu değişiklikten sonra diğer bir yenilikte 2017 yılında gerçekleşecek yeni banknotlarda yaşanacak.  Yeni yılda basılması planlanan E9 Emisyon Grubu lll. Tertip Banknotlarda yeni başkan olarak Murat Çetinkaya’nın imzası olacak.

Tüm İmzalarda Değişiklik Var

Erdem Başçı’nın yerine Murat Çetinkaya’nın gelmesinin yansıra Başçı döneminden görevli olan tüm Başkan Yardımcıları kurumdan ayrıldığı ya da görev değişikliği yaşandığı için başkan yardımcıları yerine gelen yeni 4 başkan yardımcısının imzaları da değişmiş olacak. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre yeni tertip için eksik olan başkan yardımcılığı koltuğunun dolması bekleniyor.

Eski Banknotlar

Murat Çetinkaya’nın Erdem Başçı’nın başkanlık döneminde sadece 20 TL’lik banknotlarda imzası bulunuyor. 2017’de basımı gerçekleşecek olan 5,10,20,50,100 ve 200 liralık banknotlarda ise Murat Çetinkaya’nın yansıra Başkan Yardımcıları olarak Erkan Kilimci, Murat Uysal ve Emrah Şener’in de imzaları bulunacak.

Emisyon Grubu’nda ise 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Halen kullanılan mevcut piyasadaki banknotlar yeni tertiple birlikte tedavülde bulunmaya devam edecek. Yalnızca yeni basılan banknotlarda imza değişikliği yapılmış olacak.

İlk Banknotlar 1927’de

Şu an halen kullanılmakta olan Dokuzuncu Emisyon (E9) Grubu banknotlar 1 Ocak 2009 yılında piyasada dolaşıma sunulmuştu. 2009 yılında piyasa sürülen E9 Grubu banknotlar değişen boyutları, tasarımları ve gelişen güvenlik özellikleri ile 5,10,20,50,100 ve 200 Türk Lirası olarak piyasaya sürülmüştü. Birinci Emisyon Grubu olan İlk Türkiye Cumhuriyeti banknotları ise 5 Aralık 1927 tarihinde dolaşıma çıkarıldı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın