Lavanta Üreticisi Kazanıyor

0

Ülkemizde her geçen gün popülaritesi artan lavanta ilaç ve kozmetik sanayisinde önemli bir yere sahip. Bu özelliği ile de üretici açısından önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor.

Son yıllarda gerçekleştirilen tanıtımlar ile üretiminde geçen yıl yüzde 87 artış yaşanan lavantadan elde edilen yağdan yüksek gelir elde ediliyor. Üretici lavanta yağından para kazanırken mor renge boyanmış güzel kokulu lavanta bahçeleri de ziyaretçi akınına uğruyor ve eko-turizm ile kazanç kapısı oluşturuyor.

Fransa ve Bulgaristan Lavanta Üretiminde Birinci Sıradalar

Ülkemizde lavanta üretimi diğer ülkelere oranla daha az. Her geçen gün bitkinin daha da popüler olması insanlar tarafında keşfedilmesini ve üretime geçilmesini sağlıyor. Bitki ilaç ve kozmetik alanında oldukça yoğun olarak kullanılıyor.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, lavanta yetiştirmek için ağır ve taban suyu yüksek topraklardan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Tülek, lavantanın bunun dışındaki birçok alanda yetiştirilebileceğini ve makinalı hasada uygun bir bitki olduğunu belirtti.

Tülek açıklamasının devamında, ‘’ Lavantadan dekar başına yaklaşık olarak 8 -10 litre arası uçucu yağ elde ediliyor. Yağın litresi Bulgaristan’da 80-100 avro arasında işlem görüyor. Bitkinin ekonomik ömrü yaklaşık olarak 10 yıl. Lavanta üretimi konusunda en büyük üreticiler Fransa ve Bulgaristan. Bulgaristan’da yaklaşık 40 bin dekar alanda lavanta üretimi gerçekleştiriliyor ve bu orandaki üretim ülke ekonomisine oldukça katkıda bulunuyor. Türkiye’de ise üretim yapılan alan yaklaşık olarak 600 dekar civarında bulunuyor’ ’dedi.

Lavanta Turizmi

Tülek konuşmasının devamında, ‘’ Lavanta bitkisi Haziran – Temmuz ayında çiçek açar ve görüntüsü ile birçok kişiyi de etkiler. Bu dönemde eko-turizm olarak büyük talep görüyor’ ’dedi.

Lavanta üretimi yapan Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü Muhtarı Mehmet Aydemir, ‘’ Köyümüz yaklaşık 50 yıldır lavanta üretimi yapıyor. Devlet arazilerinin köy tüzel kişiliğine aktarılmasından sonra 6 – 7 yılda köydeki lavanta ekim sahaları iki katın açıktı. Lavanta üretimi ile turizm canlandı. Köyümüze ilgi çok arttı. Geçen yıl çok rağbet gördük alt yapı problemiz olduğu için çok fazla turist ağılayamadık. Köyümüzde Lavanta Kokulu Kadın Kooperatifi kurduk. 15 Temmuz sonrası turist sayımız azaldı ancak bu sene 30 bin turisti ağırlamak istiyoruz’ ‘dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın