2016 Yılında Vergi Gelirlerinin Yaklaşık 5’te Biri Gümrükten!

0

2016 yılında ekonomide meydana gelen gelişmelere dair rakamlar ve istatistikler, yeni yıla girilmesinin ardından arka arkasına gündeme düşmeye başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından dün yayımlanan “2016 Yılı Aralık Ayı Veri Bülteni” dahilinde belirtilen rakamlara göre geçtiğimiz yıl devletin elde ettiği vergi gelirlerinin yaklaşık 5’te biri gümrükten elde edildi.

2016 yılında devletimizin toplam vergi gelirleri 419 milyar 95 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti. Bu gelirlerin 76 milyar 442 milyon Türk Liralık kısmı Gümrük İdareleri’nce tahsil edildi. Gümrük İdareleri’nce tahsil edilen vergilerin, bütün tahsil edilen vergilere oranı yüzde 18,24 seviyesinde gerçekleşti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bahse konu raporlamasında ayrıca 2016 yılında şirketlere dair gerçekleşmeler hakkında da detaylı bilgi verdi. Bahse konu bilgilerde; ülkemizde faaliyet gösteren şirketler, açılan, kapanan ve hali hazırda faaliyette olan şirket sayıları ve bu şirketlerin türleri belirtildi.

1 Milyon 900 Bine Yakın Şirket Faaliyette!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre ülkemizde 2016 yılı sonu itibari ile faaliyette olan 1 milyon 892 bin 286 şirket mevcut. Bu şirketlerin kahir ekseriyetini; limited şirketler ve gerçek kişi ticari işletmeler oluşturuyor.

Faaliyetteki işletmelerden 787 bin 948’i limited şirket vasfı ile ticari hayatına devam ediyor. Ülkemizde faaliyet gösteren 719 bin 744 işletmenin türü ise “gerçek kişi ticari işletme”.

Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin 190 bin 9’u asıl işletmenin şubesi konumunda.22 bin 156 firma ise anonim şirket vasfıyla ticari hayatlarını sürdürüyorlar.

İlgili bültende; faaliyetteki kooperatiflerin sayısı 57 bin 678, kollektif şirketlerin sayısı 12 bin 744, komandit şirketlerin sayısı bin 946, konsorsiyumların sayısı 60 ve donatma iştiraklerinin sayısı ise 4 olarak tespit edilmiş ve kamuoyuna duyurulmuş durumda.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın