28 Mayıs Perşembe 2020
Ana Sayfa Ekonomi Emekli Zammı Açıklandı!

Emekli Zammı Açıklandı!

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği haber geldi. 2017 yılı için emekli aylıklarına yüzde 4,65 düzeyinde zam yapıldı. SSK ve Bağ- Kur emekli zammı olarak tayin edilen rakam Haziran ayına kadar olan maaşlar için geçerli. Haziran ayının ardından ise enflasyona göre maaşlara yeni zam gelecek.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) emeklisi ve Bağ- Kur emeklisi vatandaşların heyecanla bekledikleri 2017 emekli zammı rakamları netleşti. Buna göre yılın ilk yarısında emekliye yüzde 4,65 seviyesinde zam yapılacağı açıklandı.

2016 Yılının İkinci Yarısında Enflasyona Göre Zam!

Yılın ilk yarısında geçerli olacak yüzde 4,65 seviyesindeki zam, Haziran ayından sonra enflasyon zamları ile desteklenecek. 2017 yılının ikinci yarısından itibaren SSK ve Bağ- Kur emeklisine yapılması ön görülen zam oranları da açıklandı. Temmuz ayında emeklilere yüzde 1,16 seviyesinde zam yapılması ön görülüyor. Ağustos ayında ise maaşlarda yüzde 0,29 seviyesinde bir gerileme yaşanabilir. Eylül ayında ön görülen zam oranı ancak yüzde 0,18 düzeyinde. Bu kısmi artış Ağustos ayında maaşlarda yapılacak indirimi dahi karşılamayacak.

Yılın son çeyreğinde ise diğer aylara göre daha yüksek oranda artışlar yaşanacak. Zira her yıl son aylarda yükselişe geçen enflasyonun, 2017 yılı sonunda da aynı grafiği izleyeceği tahmin ediliyor. Ekim ayında emekli vatandaşın maaşında yüzde 1,44 düzeyinde artış yaşanması bekleniyor.

Kasım ayında yapılacak artışın yüzde 0,52 ile sınırlı kalması beklenirken; Aralık ayında yapılacak artış ay bazında bakıldığında yapılacak en yüksek oranlı maaş zammı olarak ön plana çıkıyor. 2017 yılı aralık ayında emekli aylıklarına yüzde 1,64 seviyesinde zam yapılması ön görülüyor. Bahse konu zamların toplamında 2017 yılında emekli vatandaşın aylığında yüzde 8 dolayında bir artış yaşanacak. Yani emekli aylığı zam oranı enflasyon artış oranı ile aynı seviyede gerçekleşecek.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,713BeğenenlerBeğen
11,319TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
2,447TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler