Sebzede Şampiyon Belli Oldu

İTO (İstanbul Ticaret Odası) tarafından yapılan açıklamada Aralık ayında İstanbul’da satışa sunulan perakende fiyatı en çok artış gösteren ve azalan ürünlerin, fiyatları ve değişim oranları açıklandı.

127 Ürün Sabit Kaldı

İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürün hakkında fiyat artış ve azalış rakamları belli oldu. 242 üründen 94’ünde fiyat artışı görüldü.21 üründe fiyat düşüşü yaşanırken, 127 ürünün ise fiyatında herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Aralık Ayı Şampiyonu

İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan bilgiye göre Aralık ayında şampiyon yeşil soğan oldu. İndeks’e göre yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan yeşil soğan Aralık ayında yüzde 43,12 fiyat artışı ile fiyatı en çok artan ürün oldu.

Yeşil soğanın yüzde 43,12’lik fiyat artışı ile birinci olmasından sonra ise ikinciliği yüzde 39,37 ile yaş üzüm aldı. İndeks’e göre üçüncülük yüzde 32,74 artış oranı ile sivri biberin, dördüncülük ise yüzde 30,38 ‘lik artış oranı ile yumurtanın oldu.

En Çok Düşüş Yaşanan Ürün

İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi tarafından yapılan açıklamaya göre yeşil soğan fiyat artışı yaşarken aksine fiyatı düşen ürünlerde oldu. Aralık ayında portakal yüzde 8,63’lük gerileme göstererek fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu.

Azan fiyatlar sıralamasında portakalı yüzde 7,46 ile limon, yüzde 3,62 ile lahana ve yüzde 6,06 ile karnabahar izledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.