Tıbbi Reklamlara Ceza Geliyor

Tıbbi Reklamlara Ceza Geliyor

Reklam kurulunun yaptığı açıklamaya göre, varis çorabı, numaralı gözlük camı, şeker ölçüm cihazı gibi tıbbi cihazların tanıtımını ve satışını yapanlara ‘’durdurma’’ cezasının yanı sıra ‘’idari para cezası’’ da geliyor.Reklam Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, tıbbı cihazların tanıtımlarına ceza gelecek. Geçen yıl gelen tüketici şikayetleri üzerine internet siteleri tespit ederek söz konusu reklamlar ile ilgili durdurma cezası verildi.

Durdurma Cezası İle Birlikte İdari Para Cezası Uygulanacak

Reklam Kurulu yaptığı açıklamada, yönetmeliğe aykırı tıbbı cihaz tanıtımının önüne geçmek için ‘’durdurma ‘’cezası ile birlikte ‘’idari para cezası’’nı da etkin olarak uygulama kararı aldığını belirtti. Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ne göre sağlık alanında kullanılması gereken ve geri ödeme kapsamı dışında bulunan tıbbi cihazların reklamının yapılması yasak, bunların dışındaki cihazların satışına yönelik mevzuata uygun olmak şartı ile satış ve reklam yapılmasına izin veriliyor. Söz konusu yönetmelik kapsamında, diş protez bakım ürünleri, diş macunu, yara bandı, hasta altı bezi, nefes açıcı burun bantları ve ağız çalkalama suyunun da bulunduğu 10 tıbbi malzemenin dışında bulunan ürünlerin, radyo, telefon, gazete, televizyon ve internet aracılığı ile kapıdan satışı yapılamıyor.

Caydırıcı Ceza Uygulaması

Kurul, piyasaya sunulan ev tipi nebulizatör (buhar cihazı), varis çorabı, numaralı gözlük, kan şekeri ölçüm cihazı, kontakt lens ve gözlük çerçevelerinin de aralarında bulunduğu tıbbi cihazların internet, televizyon, gazete, telefon, radyo aracılığı ya da kapıdan tanıtılıp satış yapılmasına idari para cezası uygulayacak. Reklam Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu ihlal ilk yapıldığında 6 bin 34 lira para cezası uyulacak ancak para cezası 241 bin 413 liraya kadar uygulanabiliyor. İhlalin 1 yıl içerisinde tekrar edilmesi durumunda ceza 10 kat arttırılabiliyor.durdurma ‘’cezası idari para cezası Söz konusu yönetmelik kapsamında diş protez bakım ürünleri diş macunu yara bandı hasta altı bezi nefes açıcı burun bantları ve ağız çalkalama suyunun da bulunduğu 10 tıbbi malzemenin d
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?