Ekonomi Emeklilerin Beklediği Haber

Emeklilerin Beklediği Haber

Son Güncelleme:

“Torba tasarı” olarak adlandırılan bu tasarının emeklileri ilgiliendiren ilk maddesi kuruldan geçti. Maddeye göre, 30 seneden fazla emekli ikramiyesini hak eden kişilere, 30 tam hizmet yılı üzerinden ek ikramiye ödenmesine imkan tanınacaktır.

Genel kurula “torba tasarı” olarak sunulan ve kabul görülen bu güzel haber ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında sunulan yasa tasarısı görüşmeleri henüz görüşme aşamasında. 

Kabul edilen madde, emekli ikramiyesinin Anayasa mahkemesince iptali konusunda çıkan sorunları gidermek ve düzenleme yapmak için TBMM’ye sunulmuştu.

Bu tasarıdan önce, 30 yılı aşkın çalışan kişilerin emekli ikramiyesi her tam hizmet yılı için 50 liradan aşağı olmamak üzere ödeme yapılıyordu. Bu hükümler dikkate alınarak, hak sahiplerinin emekli ikramiyesi, yasa yürürlüğe girdikten sonra takip eden yıl içinde başvuru yapmaları halinde ilk üç ay içinde ilk ödeme, kalanı ise ilk ödeme gününden itibaren faiziyle birlikte gelecek yıl aynı ayda ödenecek.

Bu kanun yürürlüğe girmeden önce mahkemeye başvurmuş kişilerin müracaatı, yasanın kabul olduğu gün itibarı ile yapılmış sayılacak.

Bu tasarı ile birlikte ödenecek tutar, 100 liranın altına düşmeyecek.

Kabul dilen yasa ile birlikte, açılan davalarda başvuru şartı aranmayacak ve davanın açılmasından sonra yasanın yürürlüğe girmesi halinde, o tarihten itibaren yasaya göre faizle ödenmeye başlanacaktır. Tüm dava giderleri idareye bırakılacak ve mahkemece verilen kararlar, Sosyal  Güvenlik Kurumlarınca diğer kanun yöntemlerine başvurulmaması ve tasarının yürürlüğe girmesinden önce itiraz başvurularından da vazgeçilmiş sayılacak.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,287BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,635TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler