Advert Advert Advert

Mikro Kredi Nedir?

Mikro Kredi Nedir?
Mikro Kredi Nedir? -

Devletler ve STK’lar ülke genel refahını yükseltmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyor. Yapılan bu çalışmalar arasında mikro kredi de yer alıyor. Peki, mikro kredi nedir? Nasıl alınır?

Mikro Kredi

Yoksullukla mücadele devletlerin ve STK’ların asli görevleri arasında yer alıyor. Yoksullukla mücadele, toplum refahının arttırılması gibi çalışmalar hem devlet organları tarafından hem de çeşitli STK’lar tarafından yürütülüyor. Yoksullukla mücadele amacı ile başlatılan kampanyalar arasında mikro kredi de yer alıyor. Mikro kredi kadınlara yönelik bir kredilendirme türü olması ile birlikte yoksullukla mücadele amacı taşıyor.

Mikro kredi 1976 yılında Bangladeş’te uygulanmaya başlayan ve aklındaki iş fikrini uygulamak için finansman ihtiyaç duyan kadınlara yönelik bir kredilendirme türüdür. Mikro kredi kredilendirme miktarı 100 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor. Mikro kredi devlet tarafından verildiği gibi özel sektör tarafından da sağlanabiliyor.

Mikro kredi ile bilgili ve becerikli kadınlara destek verilerek iş kurmaları sağlanıyor. Mikro kredi ile ev hanımlarını iş hayatına kazandırılarak aile ekonomisini desteklemeleri sağlanıyor ve böylece yoksullukla mücadele ediliyor. Ayrıca mikro kredi ile üretim oranının arttırılması amaçlanıyor.

Mikro Kredi Veren Bankalar

Ne yazık ki ülkemizde mikro kredi veren banka hali hazırda bulunmuyor. Fakat bu konu üzerine çalışmaların olduğu biliniyor. Yani ileride mikro kredi veren bankalar olabilir.

Ülkemizde mikro kredi veren banka bulunmaması ile birlikte mikro kredisi veren vakıflar mevcuttur. Devlet destekli Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Destekleme Vakfı kadınlara destek amaçlı mikro kredi veriyor.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi alabilmek için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz vakıflar ile iletişime geçilmesi gerekiyor. Daha sonra ev ziyaretinde bulunan vakıf yetkililerine yapılacak iş ile ilgili planın aktarılması gerekiyor. Eğer mikro kredi talebi olumlu olursa kadın girişimci 3 günlük eğitime alındıktan sonra mikro kredi kullanılabilir. 

mikro kredi kadın girişimci mikro kredi nasıl alınır mikro kredi nedir mikro kredi veren bankalar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!