Emeklilere Ek İkramiye Geliyor

0

Yeni düzenleme ile emeklilere güzel haber geldi. Meclis Genel Kurulu’nda Emekli Sandığı Kanunu ile bazı KHK’ larda değişiklik yapılmasını öngören tasarının ilk 10 maddesi kabul edildi. Düzenlemedeki ilk 10 maddeye göre 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine karar verildi.

30 Tam Hizmet Yılı

Meclis Genel Kurulu’nda Emekli Sandığı Kanunu ile bazı KHK’ larda değişiklik yapılmasını öngören tasarının ilk 10 maddesine göre 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenen kişilere yeni düzenleme yapılıyor. Buna göre 30 tam hizmet yılı üzerinden ikramiye alan vatandaşlara, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenecek. Emekli ikramiyesinin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının ödemesi başvuru tarihinden üç ay içerisinde yapılacak.

Maliyet 2 Milyar

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada, ‘’ Emekliler için yapılan bu düzenlemede, emekli ikramiyesinden kaynaklı maliyet yaklaşık olarak 2 milyar lira olarak hesaplandı. Bu 2 milyarın şimdiye kadar 400 milyon lirasının ödemesi yapıldı’’ dedi.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapan ancak dava açmayanların müracaatları, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde dava öncesi yapılan idari başvuru tarihinden itibaren işleyecek ve kanuni faizi ile hesaplanan tutar yeni hesaplamaya göre ödenecek

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın