Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz mevduat hesabı çeşitli bankacılık işlemleri yapılırken kullanılan bir hesap türüdür. Peki, vadesiz mevduat hesabı nedir?Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabı tüketicinin ve tüzel kişilerin en çok kullandığı hesap türüdür. EFT, havale ve birikim gibi çeşitli işlemler vadesiz mevduat hesabı üzerinden yapılır. Vadesiz mevduat hesabı değerli ve satın alma gücünü temsil eden kâğıtların saklandığı bir hesap türüdür.

Vadesiz mevduat hesabı herhangi bir vadeye bağlı olmaksızın nakit ihtiyacında ve çeşitli bankacılık işlemlerinde kullanılabilen mevduat hesabı türüdür. Vadesiz mevduat hesabında vadeli mevduat hesabı gibi faiz kullanılmaz.

Vadesiz mevduat hesabı bankacılık işlemlerinin temelini oluşturur. Çoğu bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için ve nitekim banka müşterisi olabilmek için vadesiz mevduat hesabına sahip olmak gerekiyor. Özellikle maaş ödemelerinin dahi banka hesabı üzerinden yapıldığı günümüzde vadesiz mevduat hesabı hayatın olmazları arasındadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz mevduat hesabı açmak için öncelikle müşterisi olmak istediğiniz herhangi bir bankaya giderek vadesiz mevduat açma talebinde bulunmanız gerekiyor. Vadesiz mevduat hesabı açma talebiniz ardından banka tarafından adınıza bir müşteri numarası tanımlanır ve hesabınız açılır.

Açılan vadesiz hesabı açılma işleminde bankalar hiçbir ücret talebinde bulunmayacaktır. Fakat çoğu banka vadesiz mevduat kapsamında hesap işletim ücreti talep ediyor. Vadesiz mevduat hesabınızdan 3 ile 6 ay arasında bankalar hesap işletim ücreti kesebilir.

Vadesiz Mevduat Hesabı İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat hesabının kapsamı geniştir. Vadesiz mevduat hesabı kullanılarak EFT, Havale, nakit çekim, döviz alım satım, virman, otomatik ödeme ve arbitraj gibi işlemler yapılabilir. Ayrıca vadesiz hesap kullanılarak çek veya senet ödemesi de yapılabilir.mevduat vadesiz mevduat vadesiz hesap vadesiz mevduat hesabı vadesiz mevduat hesabı nasıl açılır vadesiz mevduat hesabı nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?