Ana SayfaBirikim & YatırımVadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?
V

-

Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz mevduat hesabı tüketicinin ve tüzel kişilerin en çok kullandığı hesap türüdür. EFT, havale ve birikim gibi çeşitli işlemler vadesiz mevduat hesabı üzerinden yapılır. Vadesiz mevduat hesabı değerli ve satın alma gücünü temsil eden kâğıtların saklandığı bir hesap türüdür.

Vadesiz mevduat hesabı herhangi bir vadeye bağlı olmaksızın nakit ihtiyacında ve çeşitli bankacılık işlemlerinde kullanılabilen mevduat hesabı türüdür. Vadesiz mevduat hesabında vadeli mevduat hesabı gibi faiz kullanılmaz.

Vadesiz mevduat hesabı bankacılık işlemlerinin temelini oluşturur. Çoğu bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için ve nitekim banka müşterisi olabilmek için vadesiz mevduat hesabına sahip olmak gerekiyor. Özellikle maaş ödemelerinin dahi banka hesabı üzerinden yapıldığı günümüzde vadesiz mevduat hesabı hayatın olmazları arasındadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadesiz mevduat hesabı açmak için öncelikle müşterisi olmak istediğiniz herhangi bir bankaya giderek vadesiz mevduat açma talebinde bulunmanız gerekiyor. Vadesiz mevduat hesabı açma talebiniz ardından banka tarafından adınıza bir müşteri numarası tanımlanır ve hesabınız açılır.

Açılan vadesiz hesabı açılma işleminde bankalar hiçbir ücret talebinde bulunmayacaktır. Fakat çoğu banka vadesiz mevduat kapsamında hesap işletim ücreti talep ediyor. Vadesiz mevduat hesabınızdan 3 ile 6 ay arasında bankalar hesap işletim ücreti kesebilir.

Vadesiz Mevduat Hesabı İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat hesabının kapsamı geniştir. Vadesiz mevduat hesabı kullanılarak EFT, Havale, nakit çekim, döviz alım satım, virman, otomatik ödeme ve arbitraj gibi işlemler yapılabilir. Ayrıca vadesiz hesap kullanılarak çek veya senet ödemesi de yapılabilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol