Advert Advert Advert

İstanbul Yeni Havalimanı 4 Milyar Dolar Ek Kaynak Sağlayacak

İstanbul Yeni Havalimanı 4 Milyar Dolar Ek Kaynak Sağlayacak
İstanbul Yeni Havalimanı 4 Milyar Dolar Ek Kaynak Sağlayacak -

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 2018’de hizmete girecek İstanbul Yeni Havalimanı’nın 4 milyar dolarlık ek kaynak ve 100 bin istihdam sağlayacağını açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, yapımı halen devam eden İstanbul Yeni Havalimanı’nın Türkiye’nin önümüzdeki 50 yılında önemli bir yere sahip olacağını ve itici güçlerinden biri olacağını söyledi.

2018’de 100 bin kişiye istihdam

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye’nin önümüzdeki 50 yıllık hikayesinde İstanbul Yeni Havalimanı çok önemli bir yere sahip, bu hava limanı ülkenin itici güçlerinden biri olacak. Havalimanının şu ana kadar yüzde 40’ı tamamlandı, 3 vardiya ile 22 bin 500 kişi çalışıyor. Eurocontrol verilerine göre İYH 2018'de ülkemizde 100 bin kişiye istihdam sağlayacak. Havalimanının yaratacağı hane halkı geliri yaklaşık olarak 4 milyar, ulusal ekonomiye milli gelirin yüzde 4’ü oranında katkı sağlayacak’’dedi.

Dünyanın en büyüğü

Havalimanı hakkında açıklamalarına devam eden Ahmet Arslan, ‘’ Bu havalimanından büyük gövdeli uçaklar iniş ve kalkış yapacak. 2 pist ve 90 milyon yolcu kapasiteli terminali 2018’in ilk çeyreğinde açacağız. 150 hava yolu şirketinin 350’nin üzerinde destinasyona uçuş yapabilecek. Proje 10,2 milyar euroluk yatırım ve 25 milyar euroluk kira bedeli ile dünyanın en büyük yap – işlet – devret modelli projesi olacak’ ’dedi.

Hedef 230 milyon yolcu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklamasının devamında, ‘’ Dünyada havacılık sektörü son 10 yılda 5,6 büyüme kaydetti. Türkiye’de ise bu oran yüzde 14 civarında, 2015 sonu itibari ile 23,4 milyar dolara ulaştık. Geçen yılın verileri incelendiğinde iç – dış hat toplam 174 milyon yolcuya hizmet ettik. 2018’de hedefimiz bu sayıyı 230 milyonun üzerine çıkarmak’’ dedi.

İstanbul Yeni Havalimanı yap – işlet – devret Eurocontrol havacılık sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!