Lokomotif Sert Kabuklu Meyveler

0

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, sert kabuklu meyvelerin ülke meyveciliğinde önemli olduğunu söyledi.

Dünyada Dördüncü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamasının devamında, ‘’ Ülkemizde sert kabuklu meyveler ülke meyveciliğinde oldukça önemli bir yere sahip, bu ürünlerin ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemez. Dünya sıralamasına baktığımızda Türkiye dünya üretiminin yüzde 5,9’unu gerçekleştiriyor. Ülkeler sıralamasında Çin, ABD ve İran’dan sonra dördüncü sırada yer alıyor. Dünyada sert kabuklu meyve üretiminin yüzde 24,6’sını Çin, yüzde 6,2’sini ABD, yüzde 6,2’sini ise İran gerçekleştiriyor.

5 Lokomotif Ürün

Bayraktar sözlerine şöyle devam etti, ‘’ Dünya sıralamasında bizi ilk dörde sokan 5 lokomotif sert kabuklu meyve var. Türkiye, sert kabuklu meyvelerden fındık üretiminde dünya üretiminin yüzde 63,1’ini, Antep fıstığı üretiminde yüzde 9,3’ünü, ceviz üretiminde yüzde 5,2’sini, kestane üretiminde yüzde 3,1’ini badem üretiminde ise yüzde 2,7’sini gerçekleştiriyor. Bu üretim hacimleri ile ülkemiz fındık üretiminde dünyada birinci, kestane ve Antep fıstığı üretiminde üçüncü, ceviz üretiminde dördüncü, badem üretiminde ise yedinci sırada bulunuyor. Bu 5 sert kabuklu meyve üretiminden toplam üretimden elde edilen kazanç 15 milyar 830,7 milyon liraya ulaştı.’’

İhracatta İkinci Sırada

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamasının devamında, ‘’ Türkiye ABD’nin ardından sert kabuklu meyveler ihracatında dünyada ikinci sırada yer alıyor. Ülkemiz fındık, Antep fıtığı, kestane gibi ürünlerde net ihracatçı konumundayken, ceviz ve bademde ise ithalatçı olmaktan kurtulamıyor’’ dedi.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın