Palamut Hem Balıkçıyı Hem Müşteriyi Memnun Etti

0

1 Eylül’de başlayan balık avı sezonunda palamut balıkçıların yüzünü güldürdü. Palamutlar hem büyük hem de bol olması ile hem balıkçıları hem müşterileri memnun etti.

Palamut Bolluğu

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı yaptığı açıklamada, ‘’ Palamut bu sene balıkçıların da müşterilerin de yüzünü güldürdü. Tezgahlarda en çok görülen balık türü şu anda palamut. Hem bol hem de büyük olması her iki tarafı da memnun ediyor. Ortalamaya baktığımızda palamutun tanesi 800 gram ile 1 kilo 250 gram arasında değişiyor. Karadeniz’deki tüm balıkçıların avladığı toplam palamut miktarı bugüne kadar görülmemiş bir rakama ulaştı. Bu rakamları yaptığımız gözleme göre tahmini olarak veriyoruz. Yaklaşık olarak 90 bin ton palamut avlandı geçen yıla baktığımızda ise bu rakam 75 bin tondu. Bu sezonki rakamlar ve ürünün bolluğu ve kalitesi hem balıkçıyı hem de müşteriyi memnun etti’’ dedi.

Hamside İstenen Düzeyde Değil

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı açıklamasının devamında, ‘’ Palamuttaki bolluk maalesef hamsi de görülmedi. Hamsi çok dağınık ve kıraça olarak tabir edilen ince istavrit ile sürüler oluşturuyor. Balıkçılar hamsiden yana yüzleri gülmeyince yönlerini kıraça avcılığına çevirdiler. Geçtiğimiz günlerde Gürcistan ve Abazya’ya geçen Türk gırgırları 10 bin tona varan rakamlarda ince hamsi avladılar ancak bu hamsiler tekneler ile yem fabrikalarına gönderiliyor. Hamsi stoklarının süründürebilir düzeyde olması için sadece Türkiye’de önlem alınması yeterli değil. Balıklarda ülke sınırı olmaz. Bu yüzden uluslararası zemin hazırlanarak kontrolsüz avlanan balık stokları için çözüm aranmalı’ ’dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın