On Binlerce Vatandaş Cep Telefonuna Gelen Kısa Mesajları Şikayet Etti!

0

Cep telefonlarına gelen izinsiz mesajlar, kaynağı bilinmeyen aramalar vatandaşın canını sıkmaya devam ediyor. Her gün tanıtım ve reklam içerikli onlarca kısa mesaj alan (SMS) vatandaş, bu kısa mesajlar için şikayetçi oldu.

Cep telefonları hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok yenlik getirdi. Önceleri hemen her yerden iletişim kurmanın rahatlığı ve özgürlüğü insanları cezbederken, artık akıllı cep telefonları ile mobil ağ adeta boyut atladı. Artık akıllı telefonu olan herkes cep telefonu sayesinde internet üzerinden dünyaya bağlanıyor.

Bununla birlikte reklam yarışındaki markalar vatandaşa cep telefonu yoluyla ulaşarak marka bilinilirliğini artırma derdinde. Bu durum vatandaşın cep telefonuna gelen çağrıların ve kısa mesajlarının artmasına, vatandaşın zamanının boştan yere gitmesine ve rahatsız edilmesine neden oluyor.

2015 Yılında Yürürlüğe Girmişti!

Cep telefonuna gelen izinsiz SMS’lerle ilgili vatandaştan yoğun şikayet alan devlet, 2015 yılının Temmuz ayında çıkardığı bir düzenleme ile kısa mesajlarla vatandaşın rahatsız edilmesine yasak getirmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan düzenlemeye göre vatandaşın şikayet ettiği firmalara milyonlarca liralık cezalar kesilmekte.

Düzenlemenin çıktığı 2015 yılı temmuz ayından 2016 yılı sonuna kadar 241 bini aşkın şikayet bakanlığa iletildi. Vatandaşın şikayeti karşılığında toplam 8 milyon 345 bin Türk Lirası tutarında idari para cezası firmalara kesildiği açıklandı.

Bakanlığın incelemeleri sonrasında; onaysız ileti gönderen firmalara 1 ila 5 bin Türk Lirası arasında ceza kesildi. Bahse konu iletiyi birden fazla kişiye çoklu ileti olarak gönderen kişi ya da kurumlara ise bu cezanın 10 katına kadar idari para cezası uygulandı.

Vatandaşın düzenlemelere rağmen rahatsız edilmesi bitmediğinden, şikayetlerin de ardı arkası kesilmiyor. Vatandaşın bilinçli olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren yetkililer şikayetlerin yoğunluğunun orta ve uzun vadede caydırıcılık ve kesilen cezalar sayesinde azalacağını ifade ediyorlar.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın