Benzine Zam Geliyor: Bir Litre Benzin Kaç Lira Olacak?

0

Ekonomik açıdan zor günlerden geçen ülkemiz, enerji alanında büyük oranda dışa bağlı durumda. Bilhassa petrol ve doğalgaz konusunda yüzde 90’ının üzerinde ithalat ile tüketim gerçekleştirmek zorunda kalan ülkemiz, dövizde meydana gelen artışları direkt petrol ve petrol ürünlerinde hissediyor.

Geride bıraktığımız 2 aylık süreçte 3,20 seviyelerinden 3,77 düzeyine kadar tırmanan dolar hemen her ithal ürününün zamlanmasına neden oldu. Bununla birlikte OPEC ülkeleri tarafından alınan petrol üretim kısıtlaması anlaşması ile petrol fiyatlarının da uluslararası piyasada artış kaydetmesi, iç piyasada benzin fiyatlarına zam ve motorine zam olarak yansıdı.

2 Ayda 4. Zam!

2 ay önce 4 lira 70 kuruş seviyesinde bulunan benzinin litre fiyatına 3 kez zam geldi. Aynı süreçte motorin zammı da benzin zamlarını yakaladı. Bugün gece yapılması beklenen litre başına 8 kuruşluk zam ile benzinin litre fiyatının 5 lira 30 kuruş seviyesine çıkacağı kaydediliyor.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren benzin fiyatlarına 8 kuruş dolayında zam bekleniyor. Daha önce yapılan zamlarla aralık ayına 5 lira seviyesinden giren benzine, aralıkta da zam yapılmaya devam edilmişti. Benzinin litre fiyatına 5 Aralık’ta 15 kuruşluk zam yapılırken, 22 Aralık tarihinde ise 10 kuruş daha zam yapılmıştı.

Bu gece yapılması beklenen yeni zammın ardından başkent Ankara’da benzinin litresi ortalama 5,22 liradan 5,30 liraya çıkacak. Benzinin litresi İstanbul’da ise ortalama 5,17 liradan 5,25 liraya yükselecek. İzmir’de ortalama 5,19 lira olan benzinin litre fiyatının 5,27 liraya yükselmesi ön görülüyor.

Bahse konu zammın döviz kurunda meydana gelen artıştan kaynaklandığı kaydedilirken, bu hafta meydana gelen döviz kurundaki artışın da gelecek günlerde yine akaryakıta zam olarak kendini göstereceği belirtiliyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın