İlaç Fiyatlarına Euro Düzeltmesi Yapılacak, Zam Yolda

0

Son günlerde hızla yükselen ve 4 TL’ye yaklaşan Euro kuru vatandaşın ilaç alımını da etkilemeye başlayacak. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru yükseltilerek ilaç firmalarının zarar etmesinin önüne gidilmeye çalışılacak.

Tüm Eczacı ve İşverenler Sendikası (TEİS) başkanlığından yapılan açıklamada, 3 Ocak 2017 tarihinde toplanan Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kurunun 2,3421 TL şeklinde güncellenmesine karar verildiği belirtildi.

Yeni fiyatlar 20 Şubat’tan itibaren geçerli olacak

Şu anda mevcut uygulamada ilaç fiyatlarının değerlendirilmesi için kullanılan Euro kuru 2.1166 TL olarak hesaplanmaktaydı. Gelen düzenleme ile fiyatlarda yüzde 11 yükselme gerçekleşeceği belirtiliyor. Fiyatlarda yaşanacak güncellenme 20 Şubat 2017 itibari ile raflara yansıyacak.

Sabit kur sistemi nedir?

İlaç fiyatlarında sabit kur sistemi tüm kamu sağlık harcamalarının kontrol altına alınabilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu sistem sayesinde harcamalar konusunda netlik oluşabiliyor ve kur sabitleme devletin masraflarını sınırlandırmasını sağlıyor.

Fakat kur sabitleme sistemi ilaç endüstrisi tarafından sürekli şikayet konusu edilmekte. Hammadde ve yan ürünlerin neredeyse tamamının ithal olduğu düşünüldüğünde güncel kurun çok altında olan sabit kur ile yapılan imalatlarda kar marjının çok düşük olduğu hatta bazı ilaçların neredeyse zararına üretilerek piyasaya sunulduğu ilaç üreticileri tarafından belirtiliyor. Döviz kurundaki dalgalanmalar da bu konuda firmaların tepkisini arttırmış durumda.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın