Özbekistan İhracat Yasağını Kaldırdı

Özbekistan İhracat Yasağını Kaldırdı

Tahıl, et ve süt ürünleri, deri ve ipek hammaddeleri gibi bazı ürünlerin ihracatına uygulanan yasak Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in imzaladığı karar ile kaldırıldı.Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından imzalanan karar ile aralarında tahış, et ve süt ürünleri, bitkisel yağlar, ipek hammaddeleri ve şekerin bulunduğu birçok ürünün yurt dışına ihraç edilebilmesinin izni verilmiş oldu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinden ayrılarak bağımsızlığını kazandığı günden bu yana serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde olan Özbekistan Cumhuriyeti’nde iç üretime yönelik ürünlerin dışarıya ihraç edilmiş hükümet tarafından yasaklanmıştı. Özellikle stratejik önem taşıyan ve ülkede işlenmekte olan ve sadece iç tüketime yetecek durumdaki ürünlerin ihraç edilmesi engellenmişti.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalanan kararda, daha önce ihracatı hükümet tarafından yasaklanmış olan tahıl ürünleri, un ve unlu mamüller, kırmızı et ve tavuk eti, et ve süt mamülleri, şeker, bitkisel yağlar, çeşitli deriler, kürk ve yün ham maddesi ile ipek atıkları ve de plastik ambalaj atıkları bundan sonra yurt dışına ihraç edilebilecek.

Bu ürünlerin ihraç işlemleri için gerçekleştirilen kontraların devlet gümrük idarelerine sunulması ve idarenin onayı ile işlemin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Hükümet sözcüleri tarafından bu kararın ülkedeki girişimcilik çalışmalarını desteklemek ve iş ortamının iyileştirilmesi niyetiyle alındığı açıklandı.

Özbekistan ekonomisi, altın, uranyum, pamuk ve doğal gaz olmak üzere çoğunluk olarak meta üretimini dayanıyor. Petrol ürünleri başlıca ihracat kalemlerini oluştururken, otomotiv, bakır, pamuk ve yaş meyve sebze de ülke ekonomisine en çok katkısı bulunan ürünler arasında.özbekistan yurt dışına ihraç stratejik önem taşıyan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?