Advert Advert Advert

Sigara Yılda 1 Trilyon Dolar Masrafa Neden Oluyor

Sigara Yılda 1 Trilyon Dolar Masrafa Neden Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sigara tüketiminin dünya ekonomisine bir yılda 1 trilyon dolar maliyet oluşturduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devleti Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayınlanan raporda, tütün ürünlerinin kontrolünün sağlanabilmesi ile dünya çapında milyarlarca dolar tasarruf sağlanabileceği milyonlarca hayatın ölümden ve acı çekmekten kurtarılabileceği ifade edildi.

Raporda yer alan bilgilere göre, tütün ve tütün ürünleri endüstrisi ve bu endüstrinin neden olduğu ölümcül maliyet, sağlık hizmetleri açısından masrafların artması, verimliliğin azalması ve ideal tedavi sürelerinin uzaması nedeniyle dünya ekonomisine 1 trilyon dolardan daha fazlaya mal oluyor ve çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere yılda 6 milyon insan sigara kullandığı için hayatını kaybediyor.

Dünya genelinde 15 yaş ve üstü kişilerde toplam 1,1 milyar insanın sigara kullandığını belirten araştırmalarda, bu kullanıcıların yüzde sekseninin ise düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığı raporda vurgulanıyor. Bireysel bazda ise sigara içenlerin yaklaşık 230 milyonunun yoksul bireyler olduğu ifade ediliyor.

Dünya sağlık örgütünün sigara ile mücadelesi kapsamında geçmişte yayınladığı raporlara göre her 10 saniyede 1 kişi sigara ve sigaraya bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybediyor.

Tütün bağımlılığının yol açtığı hastalıklar arasında; kalp ve damar rahatsızlıkları, bronş daralması neticesinde akciğer sorunları ve KOAH, felç, kanser, midede gastrit, ülser gibi sorunlar, ciltte sararma, kırışıklık gibi sıkıntılar yer alıyor. Ayrıca hamilelerin sigara kullanımı erken doğuma ve gelişim bozukluklarına yol açabiliyor.

dünya sağlık örgütü tütün ve tütün ürünleri sigara
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat Bankası’ndan Sabit Faizli, Uygun Ödemeli Taşıt Kredisi!
Ziraat Bankası’ndan Sabit Faizli, Uygun Ödemeli Taşıt Kredisi!
Vakıfbank'tan 8 Yaşına Kadar Araçlara Anında 40.000 TL Taşıt Kredisi!
Vakıfbank'tan 8 Yaşına Kadar Araçlara Anında 40.000 TL Taşıt Kredisi!