2016’da Traktör Sayısında Dev Artış!

0

2016 yılı ülkemiz açısından pek çok konuda maalesef iyi geçmedi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin akabinde çoğalan sorunlar, hem ekonomide hem de güvenlikte katlanarak devam etti. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl az da olsa iyi gelişmeler de yaşandı. Ülkemizde kullanımda olan traktör sayısında hatrı sayılır artış yaşandı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yapılan açıklamaya göre Kasım ayında Türkiye’de kullanımda olan traktör sayısı 6 bin 932 adet artış gösterdi. Kasım ayı sonu itibariyle 1 yıllık zaman diliminde traktör sayısında meydana gelen artış ise 70 bin 758 adet gerçekleşti. Bu artışın akabinde Türkiye’de kullanımda olan traktör sayısı 1 milyon 758 bin 303 adede çıktı.

İşte En Çok Traktör Kullanan İller!

Ülkemizin en geniş ekim alanına sahip olan ili konumunda olan Konya hali hazırda en çok traktörün kullanıldığı il konumunda. Konya’nın verimli ovasında makinalı tarım yaparak verimliliği artırmak isteyen çiftçinin traktör kullanımına her geçen gün daha fazla önem verdiği de görülüyor. Kasım ayı sonu itibariyle Konya’da kullanılan traktör sayısı 83 bin 369 olarak kayıtlara geçti. Konya, traktör sayısını kasım ayında 249 adet artırırken; kasım ayı sonu itibariyle geriye dönük 1 yıllık zaman dilimi incelendiğinde ise traktör sayısının 3 bin 102 adet artış gösterdiği görülmektedir.

Konya’nın ardından ülkemizde en çok traktör kullanılan il olarak 2. sırada Manisa geliyor. Manisa’da hali hazırda 83 bin 274 adet traktör kullanımda. Geçtiğimiz kasım ayında Manisa’daki traktörlere 231 yeni traktör eklendi. Bununla birlikte kasım ayı sonu itibariyle geçtiğimiz bir yıllık dönem incelendiğinde Manisa’daki traktör sayısındaki artış 2 bin 828 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından yapılan açıklama dikkate alındığında 2016 yılında traktör sayısındaki artışın boyutları daha iyi anlaşılabiliyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın