Cazibe Merkezleri Programı Koşulları Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Cazibe Merkezleri Programı Koşulları Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri programı koşulları açıklandı. Cazibe Merkezi programı kapsamında yeni yatırım projeleri, yatırım sürecinde olan yahut yarım kalmış imalat sanayi tesisleri, çağrı ve veri merkezi yapımı için yeni yatırım projelerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri programı koşulları açıklandı. Cazibe Merkezi programı kapsamında yeni yatırım projeleri, yatırım sürecinde olan yahut yarım kalmış imalat sanayi tesisleri, çağrı ve veri merkezi yapımı için yeni yatırım projelerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Bakanlar Kurulu kararı ile cazibe merkezleri marifetiyle istihdamın ve üretimin artırılması planlanmaktadır. Cazibe Merkezi programına; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illeri dahil edilmiştir.

30 Kişilik İstihdam Yaratmak Şart!

Bahse konu program dahilinde birçok yatırım desteklenirken bazı yatırımlar da kapsam dışı bırakılmıştır. Program kapsamında kanatlı işleme tesisi, entegre olmayan et ve süt işleme tesisi yatırımları, un ve irmiğe yatırım, tuğla ve kiremit üretiminde modernizasyon türü kapsamına girmeyen yatırımlar, kütlü pamuk, dokuma ve iplik işleme yatırımları desteklenmeyecektir. Bunların yanı sıra demir, çelik üretimine yönelik yatırımlar ve sentetik elyaf üretimine yönelik yatırımlar da destekleme kapsamında yer almamaktadır.

Cazibe Merkezi Programı kapsamı dışında bırakılan yatırımlar zaruri durumlarda Cazibe Merkezi Programı Yönlendirme Komitesi tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Cazibe Merkezi Programı kapsamında desteklemeden yararlanabilmek için imalat sanayiinde asgari 2 milyon Türk Lirası yatırım hacmi ve minimum 30 kişilik istihdam yaratması şartı konulmuştur. Çağrı Merkezleri için asgari 2 bin istihdam şartı aranırken, Veri Merkezi yatırımlarının desteklenmesi için en az 5 bin metrekare beyaz alan bulunması şartı aranmaktadır.

Cazibe Merkezi Programı dahilinde destek unsurlarını; yatırım ve üretim, üretim tesisi taşıma, çağrı ve veri merkezi, yatırım yeri tahsisi, bina yapım, faizsiz yatırım kredisi ve faiz indirimli işletme kredisi oluşturmaktadır.cazibe merkezleri cazibe merkezi programı cazibe merkezi cazibe merkezine dahil olan iller cazibe merkezi koşulları cazibe merkezi nedir kalkınma kalkınma destek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?