İŞKUR’dan İşsizlere Günde 50 TL

0

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından verilen İşbaşı Eğitim Programlarının süresi geçen yıl yapılan bir düzenleme ile uzatılarak 6 aydan 1 yıla çıkarıldı. Bu programlara katılabilmek için ise 15 yaşını doldurmuş olmak, işsiz olmak ve İŞKUR kaydını yaptırmış olmak yeterli olarak görülüyor. Lise veya üniversite öğrencileri de İşbaşı Eğitim Programlarından faydalanabiliyor.

Bir yılda 500 bin işsizin faydalanması amacıyla düşünülen İşbaşı Eğitim Programlarında, programa katılanlar belirli bir işyerine giderek, işi yerinde görerek, deneyerek ve uygulayarak öğrenebiliyor. Bu öğrenme sürecinde de aynı zamanda günde 50 TL kazanarak hem masraflarını karşılayabiliyor hem de ihtiyaçlarını giderebiliyor. Öğrenci olarak programa katılanların kredi ve bursları da kesilmeden devam ediyor.

İstihdamın teşvik edilmesi amacı ile düzenlenen bu programları en az 2 sigortalı çalışanı bulunan özel ve kamuya ait bütün işyerleri düzenleyebiliyor. Program kapsamında 18-29 yaş arasındaki bireyleri 3 ay içerisinde işe alan işveren, işe aldığı personelin SGK primini de ödemiyor. Primler 30-42ay arasında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanarak işverenlerin istihdama yönelik teşvik edilmesi amaçlanıyor. 30 yaşından büyük işsizler için ise İşsizlik Sigortası Fonu 30 aya kadar SGK primi desteği sağlıyor.

İşbaşı Eğitim Programlarına başvurmak isteyenler bağlı bulundukları İŞKUR’a müracaat ederek arzu ettikleri alandaki eğitim programlarına dahil olabilirler. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın