Advert Advert Advert

Bingöl’e Lavanta ile Umut Oldu

Bingöl’e Lavanta ile Umut Oldu
Bingöl’e Lavanta ile Umut Oldu -

Dicle Sevim Sertkaya, uzun yıllar İngiltere’de yaşadıktan sonra memleketi Bingöl’e dönüp yöre halkının ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak lavanta tarımı ile pek çok kişiye umut kaynağı oldu.

Dicle Sevim Sertkaya eğitim için gittiği İngiltere’den dönüşünde, memleketinin kalkınması için girişimde bulunmaya karar verdi. Hedeflerini her geçen gün daha ileriye taşımaya çalışan Sertkaya, girişimciliği ile pek çok kişiye örnek oluyor.

İngiltere’de İş Hayatına Atıldım

Eğitim için gittiği İngiltere’de iş hayatına atılan ve yurda dönüşünde memleketi için çalışmaya karar veren Dicle Sevim Sertkaya açıklamasında, ‘’ Annem ve babam devlet memuru, ailenin dördüncü çocuğuyum, üniversiteye kadar Bingöl’de yaşadım. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Beden eğitimi Bölümü’nden mezun oldum ve 3 yıl beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştım. Aslında İngiltere’ye master yapmak için gitmiştim ancak şartlar oluşunca iş hayatına da atıldım. İlk olarak kendi markamı oluşturdum ve bir konfeksiyon atölyesi işlettim. Daha sonra medya sektöründe ilerlemeye karar verdim ve 10 yıl gibi bir süre gazete çıkarttım. 2007 yılından beri ise Britanya çapında üyeleri olan bir ticaret odası işletiyorum’’ dedi.

Uzun Araştırmalardan Sonra Karar Verdim

Bingöl’e döndüğünde memleketindeki toprakların sahipsizliği ve insanların yoksulluğunun kendisini lavanta üretimine yönettiğini söyleyen Sertkaya açıklamasının devamında, ‘’ Bingöl’de uçsuz bucaksız toprakların sahipsiz kalması, yöre halkının yoksulluğu ve varoşlarda hayata tutunmaya çalışmaları beni çok üzdü. Neler yapabileceğime dair düşünmeye başladım. Araştırmalarımda Bingöl’ün iklimine uygun kuraklık bitkisi olarak tarif edilen lavanta hakkında detaylı bilgiye ulaştım. 2015 yılı boyunca lavanta ekimi, yağ üretimi ve iklim şartları hakkında detaylı bir araştırma yaptım ve sonunda karar verdim. Sonunda bu işi yapmaya karar verdim ilk çalışmalarımdan sonra yöre halkı da bu fikre sahip çıktı ve onlarda sonucu heyecanla bekliyor. Şu anda yurt içi ve yurt dışından pek çok kişi bilgi ve destek için bizimle iletişime geçiyor’’ dedi.

Halk Memnun

Ekim alnı arttıkça istihdamın da artacağını söyleyen Sertkaya, ‘’Tarihte ilk defa bu topraklara traktör girdi. Toprağı işlemek odunsu bitki örtüsünü söküp atmak zor oldu ancak sonucunda ulaşacağımız güzelliği düşününce hepsine katlandık. Şu an 10 kişiye istihdam sağlasa da ekim alanı arttıkça istihdam da artacak. Şu an fidelerimiz kar altında ilk hasat Ağustos ayında yapılacak. Ürün kalitesi incelemesinden sonra yağ damıtma işlemlerine geçeceğiz. Lavanta üretiminin yöre halkına gelir kapısı olacağı düşüncesindeyim. Bölge iklimi ve toprakları uygun olduğu için kaliteli ürün alınırsa, lavanta turizmi ile birlikte yöre için çok önemi bir gelişme olacak. Bu proje yöre halkı için bir umut oldu. Halk bu çalışmadan çok memnun, meğer onlarda böyle bir atılım bekliyormuş’’ dedi.

Ankara Gazi Üniversitesi Britanya lavanta ekimi lavanta turizmi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!