Buğday İthal Edilmesi Ekmek Fiyatlarını Yükseltmeyecek

Buğday İthal Edilmesi Ekmek Fiyatlarını Yükseltmeyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada ekmek ve un fiyatlarında buğday kaynaklı herhangi bir artışın gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını belirtti.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliğinden buğday ithal edilmesi için açılan ihalelerin vatandaşa nasıl bir yansıması olacağını soran bir gazeteciye verdiği cevapta “Ekmek ve un fiyatlarında bir artış en azından buğday bakımından şimdilik söz konusu değildir. Şu dönemde birilerinin ekmek fiyatında artış olacağını söylemesi, hele de bunu buğday fiyatlarına bağlaması itibar edilebilecek bir konuşma olmaz.” şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, yılın belirli dönemlerinde ekmek fiyatlarının gündeme geldiğini ve bunun doğal olduğunu belirtirken, halkın en temel gıdası olan ekmeğin fiyatlarının değerlendirilmesi talebi elbette ki oldukça normaldir. Ancak bunu spekülatif bir şekilde gerçekleştirmeye çalışanlara itibar edilmemelidir diyerek, “Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında 20 milyon civarında buğday bulunmaktadır. Bu rakam bizim yıllık tüketimimizi rahatlıkla karşılayacak şekildedir. Bu nedenle bugün dileyen herkesin dilediği miktarda buğday satın alma imkanı bulunmaktadır.” Dedi.

Un fabrikaları ile ilgili de çeşitli yaptırımların gündeme geldiğini belirten Çelik, işleme kapasitesi 20 bin tonun altında olan fabrikaların herhangi bir vade farkı ödemeden 90 günlük süreler ile buğday satın alabilmesi için çalışmalara başlandığını belirterek, piyasanın genel durumuna bağlı olarak alınacak ilave tedbirler ile insanların sıkıntı çekmeden ekmeğe ulaşabilmelerini hedeflediklerini belirtti. Mevcut durumda 243 un işletmesinin vade farkı ödemeden TMO’dan buğday alabilir durumda olduğunu yeni işletme kayıtlarının da yapılmaya devam edildiğini de sözlerine ekledi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ekmek fiyatlarının gündeme geldiğini Toprak Mahsulleri Ofisi Un fabrikaları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!
ING Bank Tecrübeli Yönetici Sekreteri Personel Alımı!
Akbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!
Akbank 125.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi!