Gençler Çeyiz İçin Biriktiriyor

Gençler Çeyiz İçin Biriktiriyor

Maddi sıkıntıları nedeniyle evlenmekte zorlananlar için başlatılan “Çeyiz Hesabı” projesi kapsamında bankalarda 9 ayda 17 milyon lira birikti.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 16 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe giren Çeyiz Hesabı projesi evlenmek isteyip maddi sıkıntıları nedeniyle evlenemeyen kişilerin yoğun ilgisini çekti. Birikimlerini değerlendirerek evlenme sürecindeki masraflarını kolay bir şekilde ödemek isteyen 24 yaşını doldurmamış gençler ve çocuklarını evlendirmek için birikim yapmayı planlayan aileler bu proje kapsamında bankalara 17 milyon lira civarında mevduat yatırımı gerçekleştirdi.

Uygulama 18 Nisan 2016 tarihinde başlamasına rağmen kısa sürede bu kadar birikimin gerçekleşmiş olması ise şaşırtıcı bulundu. 14 bankada 23 bin 940 kişinin açtığı hesaplarda bakanlık verilerine göre 16 milyon 767 bin 980 lira birikim gerçekleşti.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Türk vatandaşı olan herkes ikamet koşulu olmaksızın bu hesabın sunduğu avantajlardan faydalanma şansına sahip. Ancak öncelikli hedef genç yaşta evliliğin teşvik edilmesi olduğu için bireylerin 27 yaşından önce evlenmeyi hedeflemeleri gerekmekte.

Sisteme katılmak isteyenlerin Türkiye’de yer alan bir mevduat veya katılım bankasında hesap açtırması gerekmektedir. Minimum 3 yıl düzenli ödeme durumunda devlet tarafından mevduatın yüzde 15’i kadar ek destek sağlanacak. Eğer 5 yıl veya daha uzun süre yatırımlar gerçekleştirilirse birikimin yüzde 20’si kadar devlet desteği alınması mümkün. Ancak toplam devlet desteği 5 yıla kadar olan yatırımlarda 4 bin 500, 5 yıl ve üzeri yatırımlarda ise 5 bin TL’yi geçemeyecek.

2019’da Ödemelere Başlanacak

Bu kapsamda bireylere ilk ödemeler 2019 yılında gerçekleştirilecek. Bireylerin devlet desteğini alabilmeleri için evlilik tarihi itibariyle 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evlilikleri olduğunu ispatlayabilecek bir belge ile ilgili bankaya başvurmaları gerekiyor. En geç 2 ay içerisinde bankadan devlet desteği tutarındaki para alınabilecek.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çeyiz hesabı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?