Termal Kaynaklar Değerlendirilmiyor

0

Termal su kaynakları ile dünya sıralamasında yedinci olan Türkiye, Avrupa sıralamasında ise ikinci sırada. Ülkemiz termal su konusunda bu kadar iyi sıralamalara sahip olmasına rağmen maalesef gereken ilgiyi görmüyor.

Her Geçen Gün Tesisler Artıyor

Termal kaynaklar açısından çok zengin olan illerin başında gelen Kütahya, İzmir, Afyonkarahisar ve Denizli gibi illerde hem özel kuruluşlara ait hem de Sağlık Bakanlığı’na ait örnek teşkil eden tesisler bulunuyor.  2023 hedefleri içerisinde bulunan sağlık turizmi konusunda atılım yapma hazırlıklarında olan Sağlık bakanlığı, mevcutta bulunan 35 bin civarı yatak sayısını bu süreç içerisinde 500 bine çıkarmayı planlıyor. Bu konuda yatırımcıları da destekleyen bakanlık sağlık turizmin gereken ilgiyi görmesi için daha fazla tanıtım ve yatırım yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Yetkililer sağlık turizminin  daha profesyonel olarak gerçekleştirilebilmesi için  ‘’kaplıca tıbbı’’ eğitiminin  sağlık ile ilgili eğitim veren okullarda ders olarak verilmesini talep ediyor.

Türkiye Genelde Güneşi ile Tanınıyor                       

Türkiye termal kaynaklar açısından zengin olsa da yurt dışında genellikle deniz ve güneş ile ön plana çıkan bir ülke olarak görülüyor. Yurt dışından ülkemizi ziyaret eden turistlerin büyük çoğunluğu yaz aylarında deniz ve güneş olanakları için geliyor. Ancak sağlık turizminde yeterli ölçüde tanıtılırsa, pek çok soğuk ülkelerden ülkemize turist gelme olasılığı yüksek.  Ülkemizi şuanda sağlık sigortaları masrafların tamamını karşılamamasına rağmen Hollanda, Almanya, Norveç gibi ülkelerden hastalar tercih ediyor. Avrupa standartlarında termal tesislerin daha fazla olması halinde daha çok turist gelmesi bekleniyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın