Ana SayfaSigortaSosyal Güvenlik Kurumu Sahte Sigortalıları Tespit Edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Sahte Sigortalıları Tespit Edecek
S

-

Bir kişinin emekli olabilmesi için önemli olan şartlar üç tanedir. Bunlar yaş, yeterli prim sayısı ve çalışma süresidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2008 yılında emeklilik yaşının yükselmesi ile birlikte kişilerin, 10-12 yaşlarında bile inşaatlarda çalışıyor gösterilerek gün sayısı artırılmak suretiyle, sahte sigortacılık yapıldığı belirtildi.

18 Yaş Altı Sigorta Girişi Yapanlara İptal Edilecek

2008 Yılında başlayan ve zamanla artan 18 yaş altı sigorta yapan kişiler tespit edilerek primleri ve sigorta girişleri iptal edileceği açıklandı. Yapılan bu işlemin hukuksal olmadığına değinen Sosyal Güvenlik Kurumu 18 yaş altına iltimas tanımayacaklarını açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamada herhangi bir iş yerinde fiilen çalışmadığı halde kendini çalışıyor olarak göstermesi ve emeklilik gününü bekleyenler yine tespit edildiği durumda iptal edilecek ve ödenen primler ve gün sayısı boşa gitmiş olacak.

Sahte sigortacılık konusunda bir diğer konuda hamile kadınlar tarafından yapılan sahte sigortacılık. Hamile kadınlar herhangi bir yerden çalışmadığı halde kendini sigortalı olarak gösterebiliyor ve böylelikle iş göremez raporu alabiliyor. Bu durumda özel hastanelerde doğum yapma durumunda masrafların büyük bir bölümü SGK tarafından karşılanıyor.

Emekli Dolandırıcılığı

Emeklilik günü dolmayanlar bazı özel şirketlerin 200 TL gibi bir fiyatla emeklilik vaatleri vermekte. Ancak  para aslında devlete yatırılmadığı için emekli olmayı bekleyen kişi dolandırılmış oluyor.

Emeklilik vaatleriyle milleti dolandıran bu kişiler, tescilleri genelde yoksul kişiler üzerinden yapıyor, böylece dolandırılan kişilerin tazminat davası açmasına engel oluyor.

Ayrıca bir kişi çalışmadığı halde kendini sigortalı gösterebiliyorsa bu kişi yine sahte sigortacılık tanımı veriliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol