Ana SayfaSigortaSosyal Güvenlik Kurumu Sahte Sigortalıları Tespit Edecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Sahte Sigortalıları Tespit Edecek

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bir kişinin emekli olabilmesi için önemli olan şartlar üç tanedir. Bunlar yaş, yeterli prim sayısı ve çalışma süresidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2008 yılında emeklilik yaşının yükselmesi ile birlikte kişilerin, 10-12 yaşlarında bile inşaatlarda çalışıyor gösterilerek gün sayısı artırılmak suretiyle, sahte sigortacılık yapıldığı belirtildi.

18 Yaş Altı Sigorta Girişi Yapanlara İptal Edilecek

2008 Yılında başlayan ve zamanla artan 18 yaş altı sigorta yapan kişiler tespit edilerek primleri ve sigorta girişleri iptal edileceği açıklandı. Yapılan bu işlemin hukuksal olmadığına değinen Sosyal Güvenlik Kurumu 18 yaş altına iltimas tanımayacaklarını açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamada herhangi bir iş yerinde fiilen çalışmadığı halde kendini çalışıyor olarak göstermesi ve emeklilik gününü bekleyenler yine tespit edildiği durumda iptal edilecek ve ödenen primler ve gün sayısı boşa gitmiş olacak.

Sahte sigortacılık konusunda bir diğer konuda hamile kadınlar tarafından yapılan sahte sigortacılık. Hamile kadınlar herhangi bir yerden çalışmadığı halde kendini sigortalı olarak gösterebiliyor ve böylelikle iş göremez raporu alabiliyor. Bu durumda özel hastanelerde doğum yapma durumunda masrafların büyük bir bölümü SGK tarafından karşılanıyor.

Emekli Dolandırıcılığı

Emeklilik günü dolmayanlar bazı özel şirketlerin 200 TL gibi bir fiyatla emeklilik vaatleri vermekte. Ancak  para aslında devlete yatırılmadığı için emekli olmayı bekleyen kişi dolandırılmış oluyor.

Emeklilik vaatleriyle milleti dolandıran bu kişiler, tescilleri genelde yoksul kişiler üzerinden yapıyor, böylece dolandırılan kişilerin tazminat davası açmasına engel oluyor.

Ayrıca bir kişi çalışmadığı halde kendini sigortalı gösterebiliyorsa bu kişi yine sahte sigortacılık tanımı veriliyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.