Yabancı Turist Son 17 Yılın En Ucuz Tatilini Yaptı

0

Dört bir köşesi tarihi ve doğal güzelliklerle dolu olan Türkiye, geçen yıl turizm sektöründen beklediğini bulamadı. Sektör ülkeye gelen turist sayısında ciddi kayıplar yaşarken, Türkiye’de tatil yapmayı tercih eden yabancılar ise para harcamadı.

Yapılan araştırmalar sonucunda 2000 yılından bu güne kadar en kötü sene olarak adlandırılan 2016 yılında yabancıların kişi başı harcamalarının düştüğünü gözler önüne serdi. 2015’de Türkiye’ye gelen bir yabancı turist 756 dolarlık harcama yaparken, 2016’da bu rakam 705 dolara kadar geriledi. 705 dolarlık harcama miktarı ise son 17 yılın en düşük harcama tutarı olarak kayıtlara geçti.

Yabancı turist sayısı ve kişi başı harcama miktarlarında düşüş meydana gelirken, durum kendini genel toplamlarda da hissettirdi. Buna göre 2016 yılı turizm sektörü ülke ekonomisine 22 milyar bir milyon dolar kazandırabildi. Turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok işletme bu durumdan önemli ölçüde etkilendi.

Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların büyük bölümünü ise, yurt dışında yaşayan Türkler oluşturdu. 2016 yılında ülkemize yalnızca tatil amaçlı olarak ve turlarla gelen turist sayısı da sert bir düşüşle kendini gösterdi. Paket turları tercih eden yabancı turist sayısı neredeyse yarı yarıya düştü.

Geçen yıl Türkiye’nin turizm gelirlinde önemli seviyede kayıplar yaşanırken, turizm giderlerinde de düşüşlerin yaşandığı gözlemlendi. Yurt dışında tatil yapmayı tercih eden vatandaşların sayısı 2016’da 7,8 milyonla ile seneyi kapattı. Bu da 2015 yılına kıyasla yaklaşık yüzde onluk bir düşüş olarak hayata geçti. Yapılan açıklamaya göre Türkiye geçen yıl yurt dışı tatili için beş milyon dolar harcadı.

Ekonomik ve siyasal gelişmeler çerçevesinde 2016’nın son üç ayında ülkeye gelen turist sayısı diğer aylara oranla yüzde 27’lik bir kayıp yaşadı. Söz konusu zaman diliminde 1,7 milyon yabancı turistin Türkiye’yi ziyaret ettiği kayıtlara geçti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın