Anahtar Teslim Fabrikalar Geliyor

Türkiye ile İsrail arasında tekrar güncellenen serbest ticaret anlaşması sonrasında Filistin’ istihdam sağlamak adına anahtar teslim fabrikalar alacaklar. 

Türkiye ile İsrail arasında bir süredir devam eden anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması ve yapılan görüşmeler sonrasında sorunların çözülmesi adına gerekli adımlar atılmıştı. Bunun ardından iki ülke arasındaki sorunların çözüme kavuşturulması ile birlikte ekonomik çalışmalar hız kazanmaya başladı. Özellikle serbest ticaret anlaşmasının maddeleri tekrar gözden geçirilerek bu konu hakkında yeni düzenlemelerin yapılmasına ve şartların biraz daha genişletilmesine karar verildi. Bu doğrultuda anahtar teslim bazı projelerin hayata geçirilmesi için gerekli adımlar atıldı. 

İsrail ile Türkiye arasında genişletilen anlaşma kapsamları arasında filistin açısından da önemli olan bir düzenlemenin getirilmesine karar verildi. Bunun için öncelikli olarak bölgede yeni bir istihdam alanının kurulması için fabrikaların yapılmasına karar verildi. İsrail tarafından Türkiye için filistin bölgesinde gerçekleştirilen OSB çalışmaları sonrasında yeni ticari ve ekonomik çalışmaların sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından dikkat çeken ve bölgenin en verimli ticaret merkezlerinden birisi olması bekleniyor. Bölgeye yapılan yatırımlar kapsamında kamulaştırma bedeli adı altında 10 milyon doların ödendiği belirlendi. Yapılacak olan ticari çalışmalarda Filistin başlangıç bölgesi olarak belirlenecek. 

Filistin toprakları üzerinde kurulacak olan OSB merkezi için yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler sonucunda yatırımcıların fabrikalarını kendileri yapma imkanı bulunduğu gibi gerekli yatırımları ve talimatları vermeleri sonrasında istedikleri takdirde anahtar teslim fabrikalarına da kısa bir süre içerisinde ulaşabilmeleri için gerekli çalışmalar devam ediyor. Kurulacak olan ticari merkez içerisinde 10 ile 15 bin arasında istihdam sağlanacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.