E-fatura Sistemi Tasarruf Sağladı!

0

Uzun bir süredir kullanılan e-fatura sisteminin pek çok şirket tarafından benimsenmesi sonrasında büyük miktarda karın elde edildiği öğrenildi. 

2014 yılında Maliye Bakanlığı tarafından hem masraflardan kısmak hem de daha büyük kolaylık sağlamak amacıyla yeni bir sistemin hayata geçirilmesine karar verilmişti. Yeni sistem ile birlikte giderlerin düşürülmesi açısında  e fatura sistemi hayata geçirilerek kullanıma sunulmuştu. Önceleri kağıt faturalara alışan vatandaşların bu konuda bazı tereddütler yaşadıkları belirlenmişti. Ancak sonrasında yapılan düzenlemeler ve uygulamanın yaygın hale getirilmesinin ardından bu alanda pek çok vatandaşın e fatura sistemini  benimsemeye başladığı öğrenildi. Bakanlık onaylı olarak sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte kısa süre içerisinde kullanım oranlarının arttığı belirlendi. 

E fatura sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte büyük şirketlerde muhasebe sürecinin gözle görülür bir şekilde azaltıldığı belirlendi. Kağıt ve kartuş masraflarının da tamamen ortadan kaldırıldığı belirlendi. Bunun ardından 2017 yılı içerisinde konu hakkında gerçekleştirilen düzenlemeler artması ile birlikte bu konuda daha fazla kişiye ve şirkete ulaşmanın amaçlandığı öğrenildi. Tasarruf imkanlarının yanı sıra ekonomide ortaya çıkabilecek olan bazı aksaklıkların da ortadan kaldırılması sağlandı. Artık ekonomik veriler bilgisayar aracılığı ile daha net  bir şekilde kayıt altına alınabiliyor. İş gücü anlamında verimliliğin ve güven esaslarının da kendisini göstermeye başladığı belirlendi. 

Şirketler tarafından gönderilen kağıt faturaların tüm masrafları ile birlikte 6 liraya mal olduğu ve bu rakamın tek fatura için geçerli olduğu belirtilmişti. Bunun ardından yapılan çalışmalarda yeni sistem sonucunda faturaların maliyeti  2 kuruşa kadar düşürüldü. Bu durum tasarrufları da beraberinde getirdi. Yapılan incelemeler sonucunda ülke ekonomisine olan katkısının yıllık 500 milyon lira civarında olduğu belirlendi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın