Ana Sayfa Sigorta 2020 Yılında Herkes BES'li Olacak

2020 Yılında Herkes BES’li Olacak

-

2020 yılı içerisinde yapılan çeşitli düzenlemeler sonrasında tüm işyerlerinin ve çalışanların otomatik BES sisteminden yararlanmaları bekleniyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi kişilere ikinci emeklilik imkanı sunduğu gibi kişilerin kendi imkanları dahilinde emekli olmalarını da sağladığı için bir anlamda oldukça faydalı bir sistem olarak hayata geçirilmiştir. Sistem içerisinde pek çok kişinin yararlanması için uygulamanın yaygın hale getirilmesine karar verilmişti. Yeni yıla girmeden önce hükümet tarafından yapılan çeşitli görüşmeler sonrasında 45 yaşın altında olan tüm çalışanların otomatik olarak sisteme girişlerinin gerçekleştirilmesi gerektiği belirlendi. Bunun ardından yeni yılla birlikte sistemin hayata geçirildiği açıklandı.

Bu durumda tüm sorumluluk işverenlere verilmiş ve bu aşamada çalışanların sisteme girişini sağlamaları gerektiği belirlenmişti. İşverenler tarafından bu konuda hizmet veren emeklilik şirketleri ile yapılan görüşmeler sonrasında sisteme girişlerinin sağlanması için gerekli adımlar atılı. Otomatik katılım sisteminin hayata geçirilmesinin ardından işçi sayısının bin ve üzerinde olduğu şirketler sisteme giriş yapmaya başladılar. Çalışanların sistem için gerçekleştirdikleri ilk birikim bu ay itibari ile maaşlarından çeşitli oranlarda kesilmeye başlandı. Sistemden cayma hakkının bulunduğu da biliniyor.

Ancak sistemden çıkış yapmak isteyen vatandaşların cayma haklarını iki aylık süre içerisinde kullanmaları bekleniyor. Aksi takdirde sistemden çıkışları daha sonraki zaman dilimleri içerisinde pek mümkün olmayacak. sistemden çıkışının sağlanması ile birlikte 10 gün içerisinde yapılan kesintiler sorunsuz olarak iade edilebilecek. Birikimlere yüzde 25 oranında devlet katkısı verildiği gibi sisteme girişlerin başlaması ile oldukça dikkat çektiği biliniyor. Bunun ardından 2020 yılına kadar tüm çalışanların ve işyerlerinin sistem içerisinde girmeleri bekleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,131BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
31TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler