Ana SayfaEkonomiAlibaba’dan Trump’a Sert Mesaj: Ticaret Yoksa Savaş Var

Alibaba’dan Trump’a Sert Mesaj: Ticaret Yoksa Savaş Var

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Başkanlığa geçmeden önce Çin hakkında söylediklerini uygulamaktan ve daha da sertleştirmekten çekinmeyen Trump’a dünya devi Alibaba kurucusu Jack Ma’dan sert yanıt geldi. Gerginliğin sürmesinin ticareti bitireceğini ticaret bitince de savaşın başlayacağını söyleyen Ma, Trump’ı uyardı.

Dünyanın en zenginleri sıralamasında Çin’de ikinci dünyada ise 33. Olan Alibaba Group’un CEO’su ve kurucusu Jack Ma, yaptığı açıklamada, herkesin ticaret savaşlarının çıkacağından endişelendiğini ancak ticaret durursa savaş başlayacağını, bu konuda endişelenmek yerine olaya müdahil olmak ve ticaretin insanların iletişimine yardım ettiğini kanıtlamak olduğunu söyledi.

Adalet ve Şeffaflık Olmalı

Geçen ay katıldığı Davos Zirvesi’ni hatırlatıp küresel ticareti savunmak ve tanıtmak adına binlerce kilometre yol gittiğinin altını çizen Ma, ticaretin kültürlerin değiş tokuşu olduğunu bunun sadece para ve mal dolaşımı olarak anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Jack Ma konuşmasının devamında, ticaretin insanların iletişimini daha güçlü hale getirdiğinin farkına varılması gerektiğini ve şeffaf, adil ve kapsayıcı bir ticaret anlayışı ile hareket edilmesi gerektiğini aksi taktirde yapılan ticaretin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Ticaretin insan ilişkilerindeki önemine dikkat çeken Ma, bürokrasinin daha az olduğu bölgesel bir ticaret alanı oluşturulduğunda küçük şirketler elektronik merkez olarak çalışacak bir ticaret bölgesi yaratırsa, küçük şirketlerin büyük şirket gibi çalışabileceğini söyledi.

İlik İş ABD’yi TPP’den Çıkardı

Başkanlık koltuğuna geçtiğinde yaptığı ilk işlerden biri ABD’yi TPP’den çıkarmak olan Trump, Ocak ayında Ma ile gerçekleştirdiği toplantıda ABD’de 5 yılda 1 milyon kişiye iş yaratılması konusunda görüşmüştü. Korumacı bir politika tarzı olan Trump’ın bu konudaki net kararı henüz belli değil.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.