Alibaba’dan Trump’a Sert Mesaj: Ticaret Yoksa Savaş Var

0

Başkanlığa geçmeden önce Çin hakkında söylediklerini uygulamaktan ve daha da sertleştirmekten çekinmeyen Trump’a dünya devi Alibaba kurucusu Jack Ma’dan sert yanıt geldi. Gerginliğin sürmesinin ticareti bitireceğini ticaret bitince de savaşın başlayacağını söyleyen Ma, Trump’ı uyardı.

Dünyanın en zenginleri sıralamasında Çin’de ikinci dünyada ise 33. Olan Alibaba Group’un CEO’su ve kurucusu Jack Ma, yaptığı açıklamada, herkesin ticaret savaşlarının çıkacağından endişelendiğini ancak ticaret durursa savaş başlayacağını, bu konuda endişelenmek yerine olaya müdahil olmak ve ticaretin insanların iletişimine yardım ettiğini kanıtlamak olduğunu söyledi.

Adalet ve Şeffaflık Olmalı

Geçen ay katıldığı Davos Zirvesi’ni hatırlatıp küresel ticareti savunmak ve tanıtmak adına binlerce kilometre yol gittiğinin altını çizen Ma, ticaretin kültürlerin değiş tokuşu olduğunu bunun sadece para ve mal dolaşımı olarak anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Jack Ma konuşmasının devamında, ticaretin insanların iletişimini daha güçlü hale getirdiğinin farkına varılması gerektiğini ve şeffaf, adil ve kapsayıcı bir ticaret anlayışı ile hareket edilmesi gerektiğini aksi taktirde yapılan ticaretin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Ticaretin insan ilişkilerindeki önemine dikkat çeken Ma, bürokrasinin daha az olduğu bölgesel bir ticaret alanı oluşturulduğunda küçük şirketler elektronik merkez olarak çalışacak bir ticaret bölgesi yaratırsa, küçük şirketlerin büyük şirket gibi çalışabileceğini söyledi.

İlik İş ABD’yi TPP’den Çıkardı

Başkanlık koltuğuna geçtiğinde yaptığı ilk işlerden biri ABD’yi TPP’den çıkarmak olan Trump, Ocak ayında Ma ile gerçekleştirdiği toplantıda ABD’de 5 yılda 1 milyon kişiye iş yaratılması konusunda görüşmüştü. Korumacı bir politika tarzı olan Trump’ın bu konudaki net kararı henüz belli değil.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın