Ana SayfaSigortaİşverenler Sigorta Primi ve Gelir Vergisi Ödemeyecekler

İşverenler Sigorta Primi ve Gelir Vergisi Ödemeyecekler

-

İstihdam seferberliği karşısında işe alımları gerçekleştiren işverenlere bazı teşviklerin uygulanmasına karar verildi. 

İşsizlik sorununun çözülmesi, ekonominin tekrar ayağa kaldırılması için çeşitli düzenlemeler yapılırken geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda işverenlere seslenmeyi tercih etmişlerdi. İşverenlerin işsizliğin çözümünde kilit nokta olduklarını vurgulamış ve istihdam seferberliğine davet etmişti. İşverenler tarafından gelen olumlu yanıtlar sonrasında konu hakkında hükümet bazı teşvik çalışmalarının başlatılmasını sağlamıştı. İstihdam sağlayan işverene bazı kolaylıkların sağlanması uygun görüldü. 

İstihdam seferberliğine katılan işverenlere verilecek prim teşviklerinden şimdiden kimlerin yararlanacağı merak konusu haline geldi. Sadece istihdama destek vermiş olan özel sektör işverenlerinin yararlanmasına karar verildi. Ancak bazı şartları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri gerekiyor. Yapılan denetimler sonrasında sigortasız işçi çalıştırmayan, sigorta işlemleri sırasında sahteciliğe başvurmayan, SGK kurumuna ait ödenmemiş borcu ya da para cezası bulunmayan kişiler prim teşvikinden yararlanabilecekleri gibi bu konuda gelir vergisi ödemekten de kurtulabilecekler. Çeşitli sebeplerle idari para cezası bulunan işverenlerin yapılandırmaya kayıt olmaları ve ödemelerini sorunsuz gerçekleştirdiklerinin tespit edilmesi üzerine teşvik çalışmalarından yararlanmaları mümkün gibi görünüyor. 

Özel sektör işverenleri tarafından işe alınan kişileri İŞKUR kaydının bulunması ve son üç aydır işsiz olması gerekli şartların başında geliyor. Tüm bu şartları sağlayan işverenler devlet tarafından ekonomik katkı sağlayacak teşvik çalışmalarından yararlanmaları bekleniyor. Ancak önemli bir detay ise işe yeni alınan kişinin işveren ve sektör için yeni bir istihdam olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bir kişiyi işten çıkarıp yerine yeni bir kişiyi almanın teşvik konusunda şart taşımadığı öğrenildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol