Özel Okullara Yüzde 15 Zam!

Gelecek yılın fiyatlarını belirlemeye başlayan özel eğitim kurumları fiyatlarına ortalama yüzde 15 zam yaptığını açıkladı. Özel okulların yeni eğitim döneminde geçerli olacak fiyatlarına zam yapma nedeni olarak dolardaki yükseliş trendi gösterildi.

2017 ile 2018 yılını kapsayan yeni eğitim – öğretim döneminde çocuklarını özel okullara göndermek isteyen aileler şimdiden okul araştırması yapmaya başladı. Özel okulların yeni fiyatlarıyla içinde bulunduğumuz dönem fiyatları arasında ortalama yüzde 15’lik fark olduğu görüldü. Özel okul yetkilileri bu farkın giderlerin yükselmesinden kaynaklandığı belirtti.

Gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’lık bölümünü personel giderlerine harcadıklarını ifade eden özel okul yönetimleri, kalan kısmının da diğer giderlere ayrıldığına işaret etti. Eğitim sektöründe önemli bir paya sahip olan özel okulların yeni dönem eğitim döneminde fiyatlarının yüzde onla, yüzde 25 arasında zamlanması bekleniyor.

Yapılan araştırmaya göre özel okulların fiyatlarını etkileyen diğer bir faktör ise kuruma olan talep olarak kaydedildi. Yüksek talep alan özel okulların fiyat listelerinin daha ağır şartları barındırdığını ifade eden uzmanlar, özel okul seçiminde ailelerin bu konuya karşı dikkatli olmasını tavsiye etti.

Bazı özel okulların ise dolar kurundaki artışı görmezden geleceği ve velilerin bütçesine uygun fiyatlardan eğitime devam edecekleri öğrenildi. Fakat bu okulların teknolojik cihazlarda kısıtlama yapabileceği de iddialar arasında yer aldı. Tüm bunların yanında özel okul fiyatlarını belirleyen diğer bir unsur ise eğitim seviyesi olarak kaydedildi.

İçinde olduğumuz eğitim – öğretim döneminde Türkiye’de toplam 19 milyon kadar öğrenci eğitim alıyor. Bu rakamın bir milyondan fazlası ise özel okullar bünyesinde bulunuyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.