Ekonomini inişli çıkışlı seyrettiği şu günlerde sigorta şirketlerinin yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. Geçtiğimiz yıllarda yeni istihdam projelerine ortalama yüzde 20 civarı destek veren sigorta şirketleri 2016 yılında ciddi bir oran düşüklüğü ile yüzde 8 civarı destekte bulunabilmişti. Ancak yapılan son açıklamalara göre 2017 yılında 15 bin kişilik bir istihdam haberi veren sigorta şirketleri geçmiş yıllarda ki oranlarını yakalayacağa benziyor.

FARKLI BRANŞ BAZINDA İSTİHDAMA GEREK DUYULUYOR !

Sektörde çalışanların eğitim durumu göz ününe alındığında çoğunluğun lisans mezunlarında oluştuğu gözlenmekte. Lisan mezunu çalıştırma oranları yaklaşık olarak yüzde 60 ve bunun yanı sıra ön lisans mezunu personellerinin ortalaması yüzde 12.5 ve geri kalan kısmını da lisansüstü mezunlardan oluşmakta. Çalışan personelleri şimdiye kadar sektöre yakın meslek grubundan tercih eden sigortacılık firmaları, bu yıl ezberleri bozuyor.

Üniversitelerin ekonomi, hukuk, işletme, sigortacılık gibi bölümlerinden mezun olanların rağbet gördüğü sektör artık hemen hemen her branşta farklı pozisyonlar için istihdam yapacak. Sektörün finansın diğer alanlarında yapacağı farklı meslek gruplarının içinde mühendisler ve doktorlar var. Yalın bir anlatımla; şirketlerin hasar tespit bölümleri için tüm mühendislik branşında mühendislere, özel sağlık sigortası bölümleri bazında tıbbın her alanında doktorlara ihtiyaç duyacaklar. Böylelikle istihdam gereksinimleri artmış olmakla birlikte bu meslek grupları için de yeni bir iş kapısı açılmış olacak.

KADIN PERSONEL İSTİHDAMI DAHA ÇOK

Sigortacılık şirketleri sektörel anlamda daha çok kadınlara istihdamına yönelmekte. Geçmişten günümüze hal-i hazırda kadın çalışan sayısının daha fazla olduğu gözlenen sektörde yeni açılacak istihdam sayısında yine kadınlar ön planda. 2016 verilerine göre, şirket bünyesi ve pazarlama bölümlerinde çalışan 20 bine yakın çalışanın 11 bininden fazlasının kadın çalışan olduğu görülmekte. Sadece bu şirketler için değil BES aracıları ve acentelerde hesap edilirse kadın-erkek personel oranlamasında yine kadın çalışanların fazlalığı göz önüne seriliyor.

ÖNCELİKLİ ELEMAN İHTİYAÇLARI BELİRLENDİ

2017 yılında 15 bin kişilik istihdam sağlayacağını açıklayan sigortacılık sektörü işe alımlarda öncelikli ihtiyaç personellerini belirledi. Başta oto sigortaları ve tarım sigortaları olmak kaydıyla mühendislik alanında ve buna paralel tarım eksperi ihtiyaçlarının ön plana çıktığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.