14 Şubat Sevgililer günü için alışveriş yapacakları uyaran Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, internetten alışveriş yapanların dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini, aldıkları ürünün ayıplı, kusurlu olsun ya da olmasın hiçbir mazeret göstermeden geri iade etme hakları olduklarını bilmeleri gerektiğini söyledi. Altay, vatandaşları mesafeli satış sistemine karşı ise uyardı. Vatandaşların bu şekilde alışveriş yaptığı taktirde para kaptırılırsa paranın geri alınmasının imkânsız olduğunu söyledi.

Özel Günler Dolandırıcılar için Fırsat

Vatandaşları hediye aldıkları alanlar konusunda uyaran Altay, anneler günü, sevgililer günü, babalar günü gibi özel günlerin dolandırıcılar için bulunmaz fırsat olduğunu, bu gibi özel günlerde çiçekçilerden, bankalara, kuyumculara marketlere kadar özel indirimlerin uygulandığını, bu indirim ve kampanya fırsatlarından yararlanmak isterken fiyatlara karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini vurguladı. İyi niyetle ticaret yapmak isteyenler kadar vurgun yapmak isteyenlerin de mevcut olduğunu belirten Altay, bu konuda ilk işin alışveriş yapacak kişilere düştüğünü söyledi.

Vatandaş Kampanyayı Fırsata Çevirebilir

Ekonominin zor günlerden geçtiği günümüzde alışveriş yapılmasının herkesin yararına olacağını belirten Altay, vatandaşların durgun ekonomiyi canlandırmak için düzenlenen kampanyaları fırsata çevirebileceğini ancak bunu yaparken alışveriş yaptıkları internet istekleri, kurum ve kuruluşlara çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Kapıdan yapılan satışlarda özellikle bayanların tercih edildiğini söyleyen Altay, kapıdan satışlarda hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde cayma hakkının kullanılabileceğini, ancak ürünün görülerek alındığı durumlarda cayma hakkının olmadığını bu yüzden tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi. Tüketicilerin alışveriş yaparken iyi araştırma yapması gerektiğini şişirilmiş fiyatların düşürülmesine aldanmaması gerektiğini ve güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmasını tavsiyelerine ekleyen Altay, bu özel gün için yapılan teşvik ve indirimler ile vatandaşların evlerindeki eksiklikleri aha uygun maliyetler ile tamamlayabileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.