İSTATİSTİKÇİLER ÜLKEMİZİN YENİ YATIRIM ORANINI AÇIKLADI

Ülkemizde yeni yatırımlar oluşmaya hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir atak gösteren yatırım yüzdemiz geçtiğimiz yıl yüzde 43 oranında değer kaydetti. Bu oran istatistikçiler tarafından son beş yılın rekoru olarak değerlendirildi.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA !

Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu Bölgelerini kapsayan yeni yatırım projeli ülkeler arasında Türkiye İsrail’den hemen sonra gelerek ikinci sırada seyretmekte. 2016 yılında toplamda 124 yatırım ile toplam 67.2 milyon dolarlık yatırım girişimi elde edildi. Ülkemiz ekonomisine olumlu yönden katkı sağlayan bu durum hızla büyüme göstermeye devam etmekte. Yaşanan darbe girişimine rağmen yeni yatırımlar projesi kapsamında ki büyüme hız kesmeden devam ederek Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu Bölgeleri yatırım sıralamasında birçok ülkeyi gerisinde bırakarak yılı ikinci sırada tamamladı.

“BU YIL YATIRIMLARI BİR ÖNCEKİ YILIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ”

Analiz ve Pazar Araştırma Platformu Kurucu Ortağı İhsan Elgin yaşanan başarının detaylarına değinerek şöyle konuştu: “ Projelendirilen yatırımlar hızla artmakta. Bizim amacımız ülkemizi Dünya ülkeleri arasında daha saygın bir konuma taşımak ve ekonomik anlamada başarılarından söz ettiren bir ülke haline getirmek. Geçtiğimiz yıl hızla büyüttüğümüz yatırım hızını bu yıl daha da hızlandırıp geçen yılın oranının üzerine çıkarmak. 2016 yılı bizim için 124 yatırım ve yüzde 43’lük bir büyüme ile tamamlandı ve bu rakamlar son beş yılın rekor rakamları idi. Ekonomik ve siyasi gündem düşünüldüğünde bu rakamlar aslında hiçe sayılmayacak kadar ciddi” diyerek 2017 yılı yatırımları için kolları sıvadıklarını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.