2016 yılında yaşanan turizm sıkıntısı içerisinde ülkeye gelen turist sayısı kadar dışarı çakan kişi sayısında da azalma yaşandı. 

Son iki yıldır turizm alanında yaşanan sıkıntılar büyük sorunları beraberinde getirdi. Bir turizm ülkesi olduğumuz düşünüldüğü zaman yaşanan kayıpların ülke ekonomisini de olumsuz bir şekilde etkilediği ortaya çıktı. Turizm pazarında yaşanan bazı sıkıntıların dış ülkelerle olan sorunların yanı sıra ülkede meydana gelen terör saldırıları ve darbe girişimi ile hız kazandı. Bu konuda yapılan teşvik çalışmalar sonrasında ülkenin ekonomik anlamda toparlanma sürecine girdiği belirlendi. 

Turizm sektörünün de yavaş yavaş toparlanmaya başladığı açıklandı. Rusya ile yaşanan sorunlardan dolayı Rusya ve Avrupa pazarında geçtiğimiz yıllarda 10 milyonun üzerinde turist kaybı meydana gelmişti. Bunun ardından yapılan teşvik çalışmaları turistlerin tekrar ülkeye gelmesini sağladı. Özellikle bu yaz şimdiden yapılan erken rezervasyonlar sonrasında ilginin beklenenden daha fazla olduğu ve turist sayısında bir artışın yaşanmasına kesin gözüyle bakıldığı açıklandı. 

Turizm pazarında yaşanan kayıpların ardından sadece dışarıdan ülkemize gelen yabancı turist sayısında meydana gelen azalmanın yanı sıra ülkemizden dış ülkelere çıkan vatandaşların sayısında da azalma meydana geldi. 2016 yılı istatistikleri düşünüldüğü zaman ekonomik krizin vatandaşların bütçelerini sarstığı tahmin ediliyor. Yurt dışı tatil ve seyahat planı yapan kişilerin ülkede yaşanan üzücü olaylar sonrasında planlarını ertelemeyi tercih ettikleri ya da planlarını yurt içi bölgelerde kullanmayı tercih ettikleri belirlendi. Yurt dışına çıkan vatandaş sayısının yüzde 11 civarında düştüğü öğrenildi. Bu yıl sayıların tekrar yükselmesi bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.