Alman Ekonomisi 2016’nın Dördüncü Çeyreğinde Hedefin Altında Kaldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi ülkede geçen yıl gerçekleşen büyüme rakamlarını açıkladı. Destatis’in hazırladığı rapor mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırılarak hazırlandı.

HEDEF YÜZDE 0,5 OLARAK ÖNGÖRÜLDÜ

Hazırlanan rapora göre Alman ekonomisi 2016 yılının 4. çeyreğinde, 3. çeyreğe oranla yüzde 0,4’lük oranda büyüyebildi. Son çeyrekte hedeflenen ekonomik büyüme ise yüzde 0,5 olarak açıklanmıştı. Ekonomik büyümede hedefinin altında kalan Alman ekonomisi özellikle sanayi alanında düşüş yaşadı.

KAMU TÜKETİMİ ARTTI

Almanya ekonomisin son çeyrekte büyüme verilerinde yurt içinden gelen talebin büyümeye katkısının büyük olduğu ifade edildi. Açıklanan raporda kamu tüketiminin ciddi oranda arttığı ifade edildi. Hane halkı tarafından tüketim giderleri ise ciddi oranda artış kaydetmedi. Sermaye alanındaki gelişmelerdeyse oran beklenenden yüksek oldu.

İTHALAT İHRACATIN ÖNÜNE GEÇTİ

Almanya Federal İstatistik Ofisinin yaptığı kesin olmayan hesaplarda ithalatın arttığı belirtildi. Buna karşılık Almanya’nın ihracatı beklendiği kadar yüksek gerçekleşmedi. İhracat ile ithalat arasında denge sağlayamayan Almanya beklenen büyüme hedefini böylelikle gerçekleştiremedi.

GSYH, YÜZDE 1,2 ORANINDA OLDU

Alman ekonomisinde 2016 yılının 4. çeyreğinde gayri safi yurt içi harcama yüzdelik oranda 1,2 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel ve takvimsel etkiler arındırıldığındaysa gayri safi yurt içi harcama yüzde 1,7 oranında hayata geçti. Bu oranlar ise piyasanın yüzde 1,8 oranındaki beklentisini karşılamadı.

Bu veriler yanı sıra Alman ekonomisi söz konusu dönemde 43 milyon 700 bin kişiyi istihdam etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.