Ekonomi Türkiye Rüzgar Enerjisinde Dünya 7.'si Oldu

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Dünya 7.’si Oldu

Son Güncelleme:

Türkiye Son 10 Yılda Yatırımlarını 37 Kat Arttırdı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği rüzgar enerjisi ile ilgili raporunu açıkladı. 2016 yılında Türkiye’de 1387 megavat üretim yapan rüzgar enerjisi santrali devreye sokuldu. Bu santrallerinde devreye girmesiyle ülkemiz Avrupa ülkeleri içerisinde 3. konuma, dünyadaysa 7. konuma yükseldi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği raporunda en fazla rüzgar enerjisi üreten ülke Almanya olarak açıklandı. Almanya geçen sene toplamda 5 bin 443 megavat üretim yaptı. Almanya’yı ise Fransa takip etti. Ve üçüncü ülke olarak Türkiye sıralamada yerini aldı. Avrupa devletleri sırlamasında üçüncü ülke ola Türkiye bir yıl içinde 1387 megavatlık üretim yaptı.

Avrupalı devletler 2016 yılında yenilenen ve doğa dostu enerji üretim yatırımlarına hız verdi.  Alınan bilgilere göre geçen yıl toplam enerji üretiminin yüzde 86’lık oranını bu santrallerden karşılandı.

Türkiye on yıl öncesinde 146 megavatlık rüzgar enerjisi elde ederken, bu rakam sektöre yapılan yatırımlarla önemli ilerlemeler kaydetti. Geçen on sene içerisinde rüzgar enerjisi üretim santrallerine on milyar dolardan fazla yatırım Türkiye, yatırımlarını 37 kat arttırdı.

Rüzgar enerjisi üretiminin beşte birlik kısmını üreten İzmir kenti ise lider kent konumuna yükseldi.

Alınan bilgilere gör Türkiye’de üretilen rüzgar enerjisinin on bin megavatlık bölümüz denizlerde, 38 bin megavatlık bölümü ise karada üretiliyor. Toplam üretim kapasitesi ize 48 bin megavatlık üretime kadar yükseliyor.

Türkiye rüzgar enerjisi alanında yeni yatırımlara devam ederken hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor hem de doğa dostu enerji üretim santralleriyle daha yaşanabilir bir ülke olmayı vaat ediyor.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler